Christiana Figueres’i ja Tom Rivett-Carnaci raamat «Tulevik on meie teha. Jonnaka optimisti teejuht kliimakriisis» näitab, kuidas tulla toime kliimakriisiga. Kusjuures Richard Branson on öelnud, et sellest olulisemat raamatut ei ole olemas. Autorid rõhutavad, et me kõik saame teha midagi, et maailma muuta. Aga kuidas seda teha?
Lihtne tegevusplaan, kuidas anda oma panus, et maailma muuta
Tulevikku saad muuta juba sel nädalal niimoodi:
Jaga oma partneri, laste, sõpradega oma plaani isiklikku emissiooni poole võrra vähendada ja kutsu neidki üles sama tegema. Kõige elusa tuleviku kindlustamine peaks olema rõõmu toov tegevus. Naudi seda!
Võta sihiks mõned teod ja jää neile aja jooksul kindlaks – nii saad õige hoo sisse. Vähenda igapäevast energiatarimist, eelista autole jalgratast, mine täielikult üle roheelektrile. See kõik on hea ja väärib tegemist. Kaalu, mida saaksid veel teha, ja tea, et neid asju on palju.
Mine välja ja vaata ringi. Maailma on palju kahjustatud, see kannatab, kuid see on ka kaunis ning mitmel pool veel puutumatu ja terve. Pööra tähelepanu millelegi, mida sa enam pole märganud: kevadised lehepungad või talvine härmatis surnud lehtedel. Ole Maale tänulik tema andide ja ilu eest.
Sel kuul saad teha seda:
Uuri välja, kas sinu lähikonnas korraldab keegi kliimamuutusega seotud poliitilisi aktsioone. Mine miitingutele ja kohtu muretsevate kodanikega. Osale demonstratsioonidel ja marsi koos teistega! Leia uut indu kõigi nende pühendunud inimeste soovist meie maailma muuta.
Vestle inimestega, keda kliima muutumine veel muretsema ei pane. Ürita mõista nende seisukohti ja katsu leebelt tõsta nende teadlikkust kätte jõudnud kriisist, viidates nende tulevikule.
Rakenda enda kavatsused ellu. Mis on su konkreetsed plaanid selleks aastaks? Kuidas need mõjutavad sind ja su perekonda? Kuidas sa hakkad ellu viima neid muudatusi, mida sa plaanid teha?
Kaalu oma tarbimist! Vaata üle kõik oma hiljutised ostud ja küsi endalt, mis neist sulle tõeliselt rõõmu teeb. Ära tee impulsiivseid oste ning küsi endalt, kas ehk vähem ostmine ei mõju vabastavalt.
Hakka tegelema teadlikkuse harjutustega, näiteks hingamise ja tänulikkuse harjutustega. Tee seda iga päev kasvõi mõned minutid. Õpi looma vaba ruumi iseenda, maailma ja oma reaktsioonide vahel.
Istuta puid! Võimalikult palju puid. Liitu mõne kohaliku grupiga, kes sellega tegeleb. Käi koos nendega istutamas ja toeta nende tegevust muul moel, kui sa ise kohale minna ei saa.
Tea oma privileege teistega võrreldes ning tegutse selle nimel, et kõigil oleks võrdsemad võimalused.
Tegevusplaan taastumist toetava maailmanägemuse rakendamiseks
Autorid juhendavad, et tegevusplaani loomiseks hinga sügavalt sisse ja otsusta, et me tuleme sellega kõik koos toime ja sina mängid selles oma osa. Sinustki saab lootusrikas teenäitaja inimkonnale neil süngetel päevadel. Kohe praegu tuleb ahastamine jätta ja vajalikud taktikad kasutusele võtta.
Otsusta, et lööd kaasa tulevikupoliitika kujundamisel. Toeta valimistel kandidaate, kes seisavad heitkoguste vähendamise eest, te nende heaks kampaaniat ja hääleta nende poolt. Ei mingit nostalgiapoliitikat! Järgmise kümne aasta kestel peaks see olema sinu põhiline poliitiline põhimõte.
Sea endale siht, et vähendada aastaks 2030 oma isiklikku mõju kliimale rohkem kui poole võrra. Võta sihiks 60%. Isegi, kui sa praegu ei tea, kuidas seda teha, ei tohiks see sind takistada. Me kõik alles õpime.
Tee selgeks, millised on sinu riigi parlamendi või kohaliku omavalitsuse liikmete seisukohad kliimamuutuste osas. Võid neile kirjutada ja oma seisukohtadest teada anda. Ütle neile, et sa hoiad neil silma peal.
Vali vähemalt üks nädalapäev, mil sa ei söö liha ning tee otsus, millal sa selliseid päevi juurde lisama hakkad.
Nad soovitavad mõelda suurelt. Kuidas sa kliima muutumist enim mõjutad ja mida suurt sa saaksid ette võtta, et tulevik oleks rajatud taastumisele? Kõnele ka teistele oma plaanidest, seda nii silmast silma kui ka sotsiaalmeedia kaudu. Ära häbene! Kutsu teisi sama tegema. Sinu eeskuju innustab neid.