R, 22.09.2023

Kanuti Gildi SAAL andis välja raamatu «20 aastat festivali»

Facebook
Comments
«20 aastat festivali».
«20 aastat festivali». Foto: Kanuti Gildi Saal

Eelmisel hooajal 20. sünnipäeva tähistanud etenduskunstide keskus Kanuti Gildi SAAL annab sel puhul välja raamatu «20 aastat festivali». 25. oktoobril kell 18.00 toimub Kanuti Gildi SAALis raamatuesitlus, mida aitab läbi viia kultuurisündmusi nihestav rühmik Reskript. Raamat mõtestab praegust olukorda etenduskunstides ning ühiskonnas, püüdes ennustada ka tulevikku.

Eessõnas kirjutab raamatu koostaja Maarja Kalmre: «Raamatusse jõudsid erinevate autorite kirjutised ja kuna kirjutajatele anti vabad käed mõne inspireeriva suunisega siis hakkas kirjutaja positsioon dikteerima kirjatüki sisu ja stiili. Akadeemik kirjutas akadeemiliselt, kriitik kriitiliselt, kunstnik kunstiliselt, pealtvaataja ülevaatlikult jne, kuigi ka siin juhtub olema ootamatuid rollivahetusi. Lisaks artiklitele on raamatus vestlused ja intervjuud, enamasti Kanuti praeguste töötajatega, kuid näiteks vestles Henri Hütt just kooli lõpetanud etenduskunstnikega, et muuhulgas mõelda ka selle peale, millises Kanutis nad tulevikus tahaksid kunsti luua.»

Raamatuesitlus toimub koostöös kultuurimustreid nihestava rühmikuga Reskript, kes on pakkunud välja selleks puhuks stsenaariumi, mis juhib tähelepanu raamatule kui etendajale. «Peategelane on sel õhtul kahtlemata nimetatud teos ise. Rohkemal või veel rohkemalt määral seotud persoonid on kui protsesside käivitajad, rõhuasetuste tekitajad ning võimaluste välja-valgustajad. Tekst lehekülgedel laseb end ise lenneldes tunnistada.»

Raamatu sündi on panustanud suur hulk nii teoreetikuid kui ka praktikuid, Kanuti Gildi SAALi praeguseid ja endiseid töötajaid ning vabatahtlikke. Kirjutajate hulka kuuluvad: Ott Karulin, Erkki Luuk, Kaja Kann, Kristin Made, Kaur Kivilo, Kädi Metsoja, Anni Veskimäe, Johanna Terasmees, Alissa Šnaider, Rene Mäe, Maarin Mürk, Riina Oruaas, Anders Härm, Katrin Essenson, Heneliis Notton, Henri Hütt, Taavi Kerikmäe, Maarja Kalmre, Kristina Norman, Oksana Tralla (Titova), Siim Tõniste, Päär Pärenson, Ann Mirjam Vaikla, Ruslan Stepanov, Eike Ülevain, Kärt Tõnisson, Mari Mägi, Kristel Maamägi, Kaja Lindal, Jarmo Reha, Merle Saarva, Jarmo Karing, Karl Saks, Helen Reitsnik, Nele Suisalu, Raho Aadla, Sigrid Savi, Kristina Maria Heinsalu, Maarja Tõnisson, Indrek Spungin, Tiina Mölder, Kätlin Sumberg, Mariel Värk, Eva Liisa Kubinyi ja Anna Preobrazhenskaya-Maier.

Intervjuu vormis vestlevad mitmed Kanuti Gildi SAALi töötajad ning kunstnikud: Kaie Küünal, Karolin Poska, Kaie Olmre, Taavet Jansen, Hedi-Liis Toome, Gundega Laivina, Risto Kalmre, Moonika Maidre, Jaan Evart, Annika Üprus, Kadri Noormets, Eneli Järs, Laur Kaunissaare, Kaja Kann, Mart Kangro, Henry Kasch, Heneliis Notton, Henri Hütt, Elina Masing, Keithy Kuuspu, Johhan Rosenberg, Priit Raud ja Maarja Kalmre.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles