Ilmunud on raamat «Eesti Korruptsioon ehk peeglitagune maailm», mis uurib ja mõtestab korruptsiooni olemust Eestis kolme kümnendi jooksul. Paavo Kangur toob esile säravamad juhtumid ja nende kuulsamad «kangelased» alates Tallinna vanalinna kaaperdamisest ja lõpetades rahastamisskandaalidega. Uurisime autorilt, kuhu on teel Eesti uuriv ajakirjandus ja millest räägib uus raamat.
Kas uuriv ajakirjandus on kallis?
Ei ole! Pigem ei taheta tegeleda sellega, sest meie konnatiigis, saab ka kohe tuttav konn pihta. Ühiskond ja riik on väike ja oht on kriipida lemmikparteid ja establishment’i ehk eliiti.
Millest räägib raamat «Eesti Korruptsioon ehk peeglitagune maailm»?
Võtab kokku kuumad lood ja kuumad kangelased?
Kes on kõige kuumem kangelane?
Ikka linnanõunik Ivo Parbus. Tema suutis kaitsepolitsei kaamerate all võtta altkäemaksu. Tema on päästnud korruptsiooni vastase võitluse, sest valdavalt on tegemist tuletatud korruptsiooniga ehk siis oletusega, et mingis tehingus oli käivitavaks jõuks varjatud altkäemaks!
Kõige kummalisem on, et altkäemaksu andjaks oli Kristiine linnaosa vanema asetäitja Aleksander Raide, mis tekitab küsimuse miks peab üks linnaametnik teisele pappi köhima. Hetkel oli põhjus - Kristiine linnaosas detailplaneeringu kiirendamise tellimus.
Lõik raamatust:
X I I I p e a t ü k k IVO PARBUSE VAHISTAMINE
Neljapäev, 4. detsember 2008.
Hommikul kell 9.42 istus aselinnapea nõunik, veidi üle viiekümnene Ivo Parbus kabinetis. Kõlas koputus ja sisse astus Kristiine linnaosa vanema asetäitja Aleksander Raide, kellel oli eluaastaid ette tiksunud juba kuuekümne ringis.
„Jaa. Tervist,“ ütles Parbus.
„Tervist,“ vastas Raide. „Võtsin ette paki dokumente,“ lausus Parbus.
„Mis sa nendega teed?“ küsis Raide.
„Kurat, leidsin, et pooled tuleb ära visata,“ sõnas Parbus.
„Kui paber on kuu aega olnud laual ja temaga midagi ei toimu, siis võib vabalt ära visata,“ nõustus Raide.
„Jaa, tõesti,“ märkis Parbus.
„Ma viis minutit kulutan su väärtuslikku aega,“ sõnas Raide ja otsis välja märkmiku. Ta avas selle, pobises omaette. Siis istus, võttis mapist ümbriku ja ulatas selle üle laua Parbusele, lausudes: „Mul on siin üks väike raamat.“
„Seda on kohe huvitav lugeda,“ lausus Parbus ja pistis ümbriku põuetaskusse. Raide rebis märkmikust välja paberi ja kirjutas sellele midagi. Parbus heitis paberile pilgu, murdis selle kokku ning sõnas: „Oota, oota. Ma annan sulle raamatu vastu. Õhtuseks lugemiseks.“
Raide heitis pilgu raamatusse ja sõnas: „Draakon Rudolfist. Mitme peaga ta on?“
Ta lehitses veel hetke raamatut ja lisas: „Vist ühe peaga.“
„Tal pole rohkem päid vajagi, ühest peast on jama küll. Raisk!“ arvas Parbus enda kirjutatud lasteraamatu kangelasest.
„Ainult jama on siis, kui üks pea maha raiutakse ja kaks asemele kasvavad,“ muheles Raide lahkudes.
Parbus võttis ümbriku, piilus sisse, luges raha üle, pani selle ümbrikusse tagasi ja viskas ümbriku sahtlisse. Ta mõtles veidi ja võttis ümbriku välja, katsus raha ja viskas ümbriku koos rahaga uuesti sahtlisse. Ta rebis katki lauale jäänud lehekese, kuhu oli kirjutatud: „40 000.- Lõoke“.
See oli meelehea selle eest, et asjad liiguksid ja ametnikud lõpetaksid peedistamise.
Samal päeval kell 15.30 peeti Ivo Parbus linnavalitsuses kinni pistise võtmise eest kaheksas episoodis. Läbiotsimise melus õnnestus Parbusel helistada oma naisele Piretile: „Vii raha kohe korterist ära! Peidupaigast ja sahtlist, vii kohe ära!“ Kui politsei Parbuse koju jõudis, polnudki rahast enam lõhnagi, aga peidik leiti üles.