Ilmus Rosa Liksomi auhinnatud romaani «Kupee nr 6» uustrükk

Copy
Pildil vasakult Seidi Haarala, Juho Kuosmanen ja Rosa Liksom.
Pildil vasakult Seidi Haarala, Juho Kuosmanen ja Rosa Liksom. Foto: EPA/KIMMO BRANDT/SCANPIX

Kirjastuselt Koolibri on ilmunud Rosa Liksomi «Kupee nr 6» uustrükk, mis sai ka värskema välimuse.

Rosa Liksom, «Kupee nr 6».
Rosa Liksom, «Kupee nr 6». Foto: Raamat

Rosa Liksomi silmade läbi nähtud ja imeliselt poeetilises keeles kirja pandud reis läbi omaaegse Nõukogude Liidu Moskvast Mongooliasse on lugemist väärt. Nädalateks ühte kupeesse suletud reisikaaslased, judisemapanev olme ja käärivad inimsuhted. Soomlannast arheoloogiaüliõpilane ja venelasest õnneotsija arenevad mõlemad selle pika reisi jooksul mõistma inimtunnete ja -kannatuste kõrgusi ja sügavusi. Detailsetest kirjeldustest kasvab allegooriline pilt toonasest hiigelriigist, tema linnadest ja inimestest, oludest ja suhtumistest. Pole ime, et see kõik paelus ka filmitegijaid.

Sama kiiresti nagu rong tormab läbi omaaegse Nõukogude Liidu Moskvast Murmanskisse, sööstab Rosa Liksomi raamatu järgi tehtud Juho Kuosmaneni linateos «Kupee nr 6» läbi filmimaailma kõrguste, võites järjest auhindu.

Huvitav on vaadata, mis filmis ja raamatus ühist ning mis sootuks teistmoodi lahendatud. Siiski maalivad mõlemad meeldejääva pildi suurest riigist, inimloomusest ja kultuurierinevustest.

«Kupee nr 6» võitis 2011. aastal Soome tähtsaima kirjanduspreemia, Finlandia auhinna. Eestikeelsena ilmus romaan 2013. aastal Kadri Jaanitsa suurepärases tõlkes. Mõlemad trükid andis välja Koolibri.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles