L, 2.07.2022

JÄRJEJUTT ⟩ Ida-Virumaalt pärit ohvitser kirjeldab, kuidas ta 1812. aastal prantslaste kätte langes

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Ida-Virumaalt pärit ohvitser kirjeldab, kuidas ta 1812. aastal prantslaste kätte langes
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Moritz von Kotzebue.
Moritz von Kotzebue. Foto: Fotis/ Tartu saksa perekonnaajaloo uurimise selts (AIS)

Sel nädalal viivad Kuku Raadio järjejutuminutid teid põnevale teekonnale 19. sajandi Leedu aladelt Prantsusmaale. Oma seiklustest Napoleoni armee sõjavangina jutustab Ida-Virumaalt pärit ohvitser Moritz von Kotzebue raamatus «Vene sõjavang prantslaste seas», Loomingu Raamatukogult. Tõlkinud Agur Benno, loeb Rando Tammik.

Moritz von Kotzebue, «Vene sõjavang prantslaste seas».
Moritz von Kotzebue, «Vene sõjavang prantslaste seas». Foto: Raamat

Ida-Virumaal sündinud Vene ohvitser Moritz von Kotzebue (1789–1861) langes Napoleoni sõdade ajal 10. augustil 1812 Polotskis ühel luureretkel olles pealetungivate prantslaste kätte ning prantslased otsustasid ta vangide vahetuseni Prantsusmaale toimetada. Nii algas tema tapiteekond laastatud rindepiirkonnast läbi Leedu, Poola, Preisi ja Saksa alade Prantsusmaale, kus ta vabanes alles aprillis 1814. Mida kaugemale ta rindest aga jõudis, seda enam sai ta kasutada vabadust, mida tagas vanne mitte põgeneda. Hea fantaasia, kiire otsustusvõime, piisava nahaalsuse ja emotsionaalse intelligentsusega õnnestus tal sellest sõjaväelasele nurjatust olukorrast välja mängida erakordne vastutahtsi seiklus, kus ta puutus kokku kõiksuguste inimeste ja olukordadega.

Kohe pärast vabanemist pani ta kirja oma vangipõlveloo, mis on romantilisele ajastule omaselt väärikalt tundeline, aga hinnangutes ka spontaanselt erapoolik ja lugejale mõtlevalt meelelahutuslik.

Märksõnad
Tagasi üles