L, 13.08.2022

Sinijärv soovitab üht viimase aja vahvamat loodusraamatut

Raamatuportaal
Sinijärv soovitab üht viimase aja vahvamat loodusraamatut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Indrek Rohtmets
Indrek Rohtmets Foto: Toomas Kukk / Eesti Loodus

Rahvusraamatukogu kultuurinõunik Karl Martin Sinijärv soovitab loodusmehe Indrek Rohtmetsa uut raamatut «Üks rott läks rändama».

Indrek Rohtmets, «Üks rott läks rändama».
Indrek Rohtmets, «Üks rott läks rändama». Foto: Raamat

Ahah, et üks rott läks rändama. Meenub rahvalik laul, milles read «…üks juut läks Tallinna, et raha polnud tal, ta sõitis pingi all». Indrek Rohtmets oma maailmarändudel küllap päris pingi all pole sõitnud, aga miskipärast on mul tunne, et tarvidusel kobiks ta ka pingi alla, et ainult mõnda uude ja vaimustavasse looduskaunisse paika jõuda. Nii või teisiti on ta lastepäraseks rändrotiks kehastununa mõistnud kirjutada ühe viimase aja vahvama loodusraamatu.

«Üks rott läks rändama» on selgesti lastele mõeldes tehtud. Heas mõttes «maailm ja mõnda, mis seal sees leida on» - tüüpi raamat. Siiski vägagi loetav ka täiskasvanud lugejale, kel looduse ja maailmaga vähem kokkupuutumist olnud kui autoril. Ehk siis enamikule meist. Rohtmets on arvatavasti neil teemadel rohkem unustanud, kui keskmine inimene kunagi teadnud, nii et kui lapsi, kellele ette lugeda, käepärast võtta pole, loetagu rõõmuga iseendale.

Päris tervet maailma pole ühe raamatu ulatuses siiski läbi rännatud/kirjutatud. Algust tehakse me oma maa ja lähiümbrusega ning teine laiemalt läbitud maailmajagu on Aafrika. Ameerikatesse ja Filipiinidele põigatakse, aga põgusalt. Aasia, Austraalia, Antarktika ootavad oma järge. Nii et põhjalikkust ja entsüklopeedilisust ei maksa eeldada, küll aga ohtralt täiendust senistele teadmistele ning meeldivat lugemist tükiks ajaks. Hästi kirjutet ja ilusate piltidega loodusraamat, mille sihtgrupiks praktiliselt kõik, kel tahtmist oma isiklikku maailma mahukamaks ja mitmekirevamaks kasvatada.

Märksõnad
Tagasi üles