L, 13.08.2022

Tartu Ülikooli raamatukogu tähistab sel aastal 220. sünnipäeva

Raamatuportaal
Tartu Ülikooli raamatukogu tähistab sel aastal 220. sünnipäeva
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Johann Karl Simon Morgensterni portree. Josef Kriehuber, 1828.
Johann Karl Simon Morgensterni portree. Josef Kriehuber, 1828. Foto: Tartu Ülikooli raamatukogu

Tartu Ülikooli raamatukogul täitub tänavu asutamisest 220 aastat. Juubeliaastat tähistatakse mitmete sündmuste ja üritustega. Lisaks on terve aasta vältel kõigil võimalus teha raamatukogule kingitus, annetades kogudesse raamatuid, mida seal veel ei ole.

Raamatukogu direktori Krista Aru sõnul on raamatukogu ajast aega olnud koht, kuhu nii tudengid kui gümnaasiumiõpilased tulevad õppima, suhtlema, lihtsalt koos olema. «Enam kui kaks sajandit on raamatukogu olnud tarkuse ja nooruse kohtumispaik,» tõdes ta. «Ja paljud jäävadki siia käima, ka siis, kui ülikool läbi, sest siinne keskkond on selline, mis inspireerib ja justkui tõmbab tagasi.»

Aasta jooksul toimuvate juubeliürituste kõrval on mitmeid selliseid sündmusi, mis raamatukogus juba traditsiooniks kujunenud. Nii korraldatakse märtsi algul iga-aastane mäluasutuste talveseminar, maikuus kirjandusfestival Prima Vista ja kevadine ööraamatukogu ning oktoobris Eesti raamatu päev ja avatud teaduse nädal. «Oma juubeliaastat peame kindlasti meeles ka nendel üritustel,» lubas Aru. Lisaks toimub raamatukogu eestvedamisel maikuus Peeter Oleski mälestuskonverents ning novembris teadusraamatukogude visioonikonverents. «Detsembris esitleme aga teost ülikooli raamatukogu ajaloost, mille on kokku pannud meie pikaaegne töötaja Malle Ermel,» tutvustas Aru juubeliaasta lõppsündmust.

Piduliku sünnipäeva puhul kutsub raamatukogu üles kinkima raamatukogule raamatuid, mis praegu veel kogudes puuduvad. «Oleme tänulikud, kui inimesed raatsivad mõne meie lugejatele väga vajaliku teose, mis neil endal riiulile seisma on jäänud, raamatukogule annetada,» rääkis Aru üleskutsest «Kingi raamatukogule raamat!». Raamatute, mida kingiks oodatakse, temaatiline loetelu on raamatukogu kodulehel ning seda täiendatakse aasta kestel jooksvalt.

Raamatukogu asutamise päevaks loetakse esimese laenutuse sisekannet laenutuspäevikusse 23. juunil 1802. aastal. Avamisel oli ülikooli raamatukogus, mille esimene direktor oli saksa päritolu professor Johann Karl Simon Morgenstern, 4000 köidet. Tänaseks on raamatukogus ligi 4 miljonit teost.

Märksõnad
Tagasi üles