L, 25.03.2023

Anarhist kirjutab lahti, mis on võlg, millel see põhineb ja kuidas see toimib

Raamatuportaal
Anarhist kirjutab lahti, mis on võlg, millel see põhineb ja kuidas see toimib
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
David Graeber.
David Graeber. Foto: Imago stock&people/ Scanpix

«Postimehe raamatu» sarjas ilmus David Graeberi «Võlg: esimesed viis tuhat aastat». Teose tõlkis Helen Pruul.

David Graeber, «Võlg».
David Graeber, «Võlg». Foto: Raamat

«Võlg» ilmus 2011. aastal vahetult ülemaailmse krediidikriisi järel ning pälvis selles hetkes ohtralt tähelepanu nii anarhistide, antropoloogide, ajaloolaste kui ka pankurite seas. Sellest sai intellektuaalne dünamiit, mis pööras pahupidi terve rea sügavalt juurdunud käibetõdesid selle kohta, mis täpselt on võlg, millel see põhineb ja kuidas see toimib. Enamgi veel – Graeber näitab, kuidas võlg ja võlgnevus on vundamendiks mitte ainult majandusele, vaid laiemalt kogu ühiskonnale ja moraalile ning kutsub meid seega ümber hindama seda, kuidas me suhtume nii enda kui teiste võlgadesse.

«David Graeberi «Võlg» on uskumatu raamat – anarhistist antropoloogi kirjutatud ajalooline ülevaade teemast, mida me oleme harjunud pidama pankurite pärusmaaks. See on mõjukas teos, mis väärib seismist samal riiulil Smithi ja Marxiga,» ütleb kodanikuaktivist ja kolumnist Tarmo Jüristo.

David Rolfe Graeber oli Ameerika antropoloog, anarhistist ühiskondlik-poliitiline aktivist, Londoni Majanduskooli antropoloogiaprofessor, kes uuris majandusliku väärtuse teooriat ja sotsiaalteooriat. Ta oli üks liikumise Hõivake Wall Street (Occupy Wall Street) juhtfiguure. Graeber on kirjutanud üle 15 raamatu, millest osa on ilmunud postuumselt pärast tema ootamatut surma 2020. aastal.

Märksõnad
Tagasi üles