27.-29. jaanuaril 2022 toimub Tartu Ülikoolis sümpoosion «Armastus ja tunded vanapõhja kirjanduses», mis toob kokku juhtivad saagateadlased üle kogu maailma.
Rahvusvahelise sümpoosioni keskmes on armastus ja tunded vanapõhja kirjanduses
Vanapõhja inimesi iseloomustatakse sageli emotsionaalselt kammitsetutena, stoilistena ebaõnne ja vigastuste suhtes ja pigem armutute võitlejate kui tundlike armastajatena. Osaliselt võib sellise kujutluse tekkimine olla tingitud keskaegsetest islandlaste saagadest, kus harva kirjeldatakse avatud tundeid või sisemist heitlust ja kus enamasti on tegemist vägivallast kannustatud vaenamise ning napisõnaliste dialoogidega. Armastuse ja tunnete väljendamise temaatikat vanapõhja kirjanduses on teadustöödes pikka aega väheoluliseks peetud.
Viimastel aastakümnetel on teemakäsitlus muutunud ja emotsioonide temaatika on muutunud oluliseks ka teadusuuringutes. Varasemad eelarvamused on hüljatud, kasutusele on võetud uudsed lähenemised ning jõutud uute järeldusteni. Saagades kirjeldatakse ka tundeid, ent nende kujutlusviis ei ole meile harjumuspärane. Prantsuse romansside armulood olid keskaegses Skandinaavias vägagi populaarsed ja neid tõlgiti ohtralt. Armastuse ja tunnete väljendamine oli vanapõhja tekstides tavapärane.
Sümpoosionil tutvustavad 22 teadlast 12 riigist oma uurimustöid antud teadusvaldkonnas. Peaesinejateks on Alison Finlay (Birkbecki Kolledž), kes räägib armastusest islandlaste saagades, professor Sif Rikharðsdóttir (Islandi Ülikool), kes kõneleb üldisemalt armastuse kontseptsioonist vanapõhja kirjanduses, professor Klaus Johan Myrvoll (Stavangeri Ülikool), kes räägib armastusest vanapõhja skaldiluules, ja doktor Brynja Þorgeirsdóttir (Cambridge’i Ülikool), kes käsitleb tunnete kirjeldamist saagade värsi- ja proosaosades ning nende omavahelist interaktsiooni. Tartu Ülikooli teadlastest esinevad sümpoosionil Urmas Sutrop, Raili Marling ja Daniel Sävborg.
Sümpoosioni eesmärgiks on edendada teadustööd, suurendada huvi tunnete väljendamise temaatika vastu vanapõhja kirjanduses ning tugevdada kontakte erinevate riikide teadlaste vahel. Organiseerijad loodavad pakkuda ka laiemale kuulajaskonnale uusi teadmisi tundeid käsitlevatest teadusuuringutest ja vanapõhja kirjandusest ning võimalust tutvuda Tartu Ülikoolis toimuvaga.
Sümpoosioni korraldajaks on Tartu Ülikooli skandinavistika professor Daniel Sävborg, kes on avaldanud monograafiad leinast Edda-luules ja armastusest vanapõhja kirjanduses.