Kaja Kallas soovitab kahte holokaustiraamatut, mis ei lase ajaloo valusaid õppetunde unustada (8)

Raamatuportaal
Copy
Peaminister Kaja Kallas.
Peaminister Kaja Kallas. Foto: Jacques Witt/SIPA/Scanpix

Eile oli holokausti ohvrite mälestuspäev, sel puhul avaldas peaminister Kaja Kallas Instagramis postituse, milles kirjutas kahest holokaustist kõnelevast raamatust.

Peaminister kirjutas, et 27. jaanuaril 77 aastat tagasi vabastati Auschwitzi surmalaagrist umbes 7000 vangistatud inimest, kellest enamik olid haiged või suremas. «Holokaustis kaotas elu miljoneid inimesi, rääkimata ellujääjate kaotatud lähedastest, sunniga maha jäetud kodudest, murtud vaimust ja südametest,» tuletas ta oma postituses meelde. «Seda on palju mõtestatud, kuidas inimkond küll jõudis nii õudsete kuritegudeni ja mida saame teha, et seda tulevikus vältida.»

Aastaid tagasi luges Kallas Erik Larsoni haaravat raamatut «In the Garden of Beast» (Koletise aias), mis on kirjutatud natsi-Saksamaale saadetud Ameerika suursaadiku ja tema tütre päevikute põhjal. «Seal rullub väga ilmekalt lahti, kuidas koledused said alguse väikestest asjadest – alguses sõimati, siis juba tõugati tänaval, alandati ja väikeste sammude haaval jõudsid asjad lõpuks sinna, kuhu nad jõudsid. Kui oled kellestki juba vaenlase pildi maalinud, siis on järgmine loogiline samm vaenlane hävitada,» kirjeldas peaminister.

Möödunud aastal luges ta ka Edith Egeri autobiograafilist teost «The Choice» (Valik), mille autor kirjeldab oma läbielamisi 16-aastasena Auschwitzis, inimese vastupidavusvõimet ja milline jõud võib olla meie enda valikutel.

«Võiks ju küsida, miks nii rasketel teemadel lugeda,» märkis Kallas. «Aga selle pärast, et me kunagi ei unustaks. Kiusamist, sallimatust ja diskrimineerimist nähes tuleb vahele astuda.»

Kommentaarid (8)
Copy
Tagasi üles