28. jaanuaril 2022 selgusid Põlvas Muuseumirottide võitjad. 2021. aasta muuseumihariduse edendaja on Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing projektiga «Tähtteose kiirkursus».
«Tähtteose kiirkursus» on 2021. aasta muuseumihariduse edendaja
«Rõõm on näha, kuivõrd palju eriilmelisi ja põnevaid elamusi pakkuvaid muuseume Eestis on. Võime olla tõeliselt uhked enda muuseumide üle, kelle teemade ja programmide ring on uskumatult lai. Seega on muuseumide aastaauhindade konkursil juba nominentide hulka valituks osutumine märkimisväärne saavutus – Eesti on teatavasti väga muuseumirohke riik ning konkurents seega tihe,» ütles kultuuriminister Tiit Terik. «Sügav kummardus ja aitäh kõigile, kes hoiavad meie kultuuripärandit ning kujundavad ja panustavad meie muuseumimaastikku, mis meid aina uuesti üllatab ning avastamisrõõmu pakub,» lisas ta.
Muuseumihariduse edendaja 2021 on Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu projekt «Tähtteose kiirkurus». Projekti panustasid Egle Adams, Indrek Aija, Malle Avans, Aimi Hollo, Tiina Kivits, Tanar Kirs, Hegely Klaus, Toomas Muru, Mari Niitra, Reelika Räim, Elle-Mari Talivee, Elmar Trink, Maarja Vaino, Kri Marie Vaik, Mari Vapper, Janek Varblas, Meeli Väljaots ja Erlich Lõwi (Walgus Media OÜ).
Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu loodud mängulised videod tuntud ja vähemtuntud eesti kirjandusteostest ilmusid avalikkuse ette emakeelenädalal. Projekti «Tähtteose kiirkursus» eesmärk on animeeritud klippidega anda lühiülevaade meie klassikute tippteostest ning tuua välja ka avastamata pärle, mis võiksid pälvida rohkem tähelepanu.
«Tähtteoste kiirkursuse idee sündis soovist tuua kirjandusklassika digiajastusse, aga mitte ainult digiteeritud tekstina, vaid juba koos taustainfo, tõlgenduste ja köitva visuaaliga,» sõnas Eesti Kirjanike Muuseumide Ühingu juhatuse esimees Maarja Vaino. Tegemist on kirjanike muuseumide vahelise koostööprojektiga, milles osales 11 muuseumit, vaatluse all on 19 kirjandusteost.
«Videod on võimalus luua tihedam seos muuseumide ja kooliõppe vahel – pakume omapoolse teadmise, mida saab kasutada lisamaterjalidena koolitundides ja iseseisval õppimisel,» avab Maarja Vaino projekti eesmärke. «Aga kindlasti tahame jõuda ka tavainimeseni, uudne vaatenurk teostele värskendab suhet kirjandusklassikaga.»
«Tähtteose kiirkursuse» videod ilmusid ka raamatuportaalis. Lisaks sai teha nende põhjal loodud viktoriini.