«Tähtis on mitte lõpetada küsimist,» on öelnud Albert Einstein. Et aga oma küsimustele ka vastuseid leiaks, võiks vahel juturaamatu asemel kätte võtta mõne aimeteose. Viimasel ajal on põnevat ja asjalikku teadmiskirjandust päris palju raamatupoodidesse jõudnud. Ükskõik, kas sinu küsimused on inimkeha kohta, matemaatika vallast, muusikast või füüsikast, hiljuti ilmunud aimeraamatutest saad nii mõnelegi neist vastuse.
Betina Ip
Illustreerinud Mia Nilsson
Tõlkinud Jane Tooman
Kirjastus Koolibri
2021
Sündimise ajaks on ajus olemas peaaegu kõik neuronid, mida see kunagi mahutab. Kui saad kaheaastaseks, on su ajus peaaegu sama palju neuroneid kui galaktikas tähti (st ligi 80 miljardit). Kas oled aga kunagi mõelnud, kuidas täpsemalt need neuronid inimese ajus toimetavad ja meie aju tööle panevad?
Ajuteadlane Öökull kutsub lapsi kaasa selle põneva organi töötamisest täpsemat ülevaadet saama. Tema targal juhendamisel satud aju erinevatesse osadesse: emotsioonide tuppa, arhiivi, unetsükli masinasse, õpiaeda ja mujalegi ning saad lugeda aju erinevate ülesannete kohta. Raamatut lõpetades on selge ka see, kuidas oma aju eest paremini hoolitseda, mil viisil aju uuritakse ning miks see oluline on.
***
Tõlkinud Ellu Kullerkann
Kirjastus Odamees
2021
Raamat pakub teaduslikke selgitusi 15 huvitavale keha toimimist puudutavale küsimusele.
Kas pisaraid on vaja ainult piripillidele, miks me aevastame kinniste silmadega, kui palju toitu mahub meie makku, kas inimese mälu võib täis saada, miks tabab meid aegajalt magusaisu – kõige selle kohta saad lihtsa ja arusaadava selgituse raamatust.
***
Shini Somara, Catherine Coe
Illustreerinud Nadja Sarell
Tõlkinud Katrin Joala
Kirjastus Koolibri
2021
Alisa ja tema matemaatikust nõbu Robin lähevad matkale. Teel matkarajale märkavad nad, et matemaatika ümbritseb neid igal pool – poenimekirjas, otstarbekama teekonna ja selle läbimiseks kuluva aja arvutamisel, telgi püstitamisel jm. Kuidas on matemaatikaga seotud erinevad kujundid, mis on trajektoor, milleks on vaja astrostatistikat, jne? Raamatu lõpust saab teada, kuidas matemaatikas osavamaks saada ning milliseid omadusi on vaja, et suureks kasvades matemaatikuks saada.