Millest kõnelevad kivid? Jaak Aru esitleb raamatut megaliitide mõistatustest

Raamatuportaal
Copy
Aerofoto Rujm el-Hiri kiviringist.
Aerofoto Rujm el-Hiri kiviringist. Foto: MENAHEM KAHANA/AFP/Scanpix

10. veebruar kell 17.30 toimub Solarise Apollos Jaak Aru raamatu «Millest kõnelevad kivid. Megaliitide mõistatused» esitlus.

Raamatu «Millest kõnelevad kivid» esitlusel heidavad arst Jaak Aru ja ajuteadlane Jaan Aru värske pilgu arukate olendite iidse tegevuse jälgedele meie planeedil. Inimese tänased teadmised geenitehnoloogiast, ehituskunstist, astronoomiast, infotehnoloogiast jne võivad anda paljudele kadunud kultuuride sümbolitele uue seletuse või tähenduse.

Jaak Aru on ajaloohuviline eesti arst, kes elab ja töötab Saksamaal. Kivis talletunud saladuste üle on ta mõtisklenud viimased kümmekond aastat, kõrvutades klassikalise ajalooteaduse seisukohti nii alternatiivsete lähenemiste kui ka viimaste teadussaavutustega.

Jaak Aru, «Millest kõnelevad kivid. Megaliitide mõistatused».
Jaak Aru, «Millest kõnelevad kivid. Megaliitide mõistatused». Foto: Raamat

Uudne interaktiivne raamat on teejuht iidsete intelligentsete olevuste tegevusest kivisse jäänud jälgede juurde meie koduplaneedi eri paigus.

Inimese tänased teadmised annavad uue tähenduse kadunud kultuuride sümbolitele ja võimaldavad uuesti hinnata tuhandeid aastaid vana ehituskunsti keerukust. Nii peaksime taas küsima ja võib-olla ka vastuse leidma, kuidas tõsteti ja paigaldati aastatuhandete eest Hiinas, Siberis, Boliivias ja Egiptuses hiigelkivimeid kaaluga üle 10 tonni. Geenitehnoloogia viimased saavutused lubavad anda uue tõlgenduse sellistele mütoloogilistele olevustele nagu sfinks, Ganeša ja Kerberos. Tänased astronoomilised teadmised aitavad uuesti mõtestada Stonehenge’i, Egiptuse püramiidide, Angkor Wat’i, aga ka Saaremaa Meiuste kiviringide paigutust tähtkujude suhtes.

Raamat aitab huvilisel saada sissejuhatava ülevaate sellest põnevast valdkonnast. Autor esitab esmalt fakti või nähtuse ja seejärel selle mitu võimalikku seletust, lähtudes teatmeteostest, populaarteaduslikest ja alternatiivhüpoteesidest ning omaenda mõtisklustest.

Innovaatiliselt lahendatud raamatul on lisaks trükitud lehekülgedele ka interaktiivne sisu. Poolsada QR-koodi juhivad lugejat teksti laiendavate videolõikudeni. Kui hoida lugemise ajal käeulatuses nutitelefon, on võimalik kohe juurde vaadata autori soovitatud videoid megaliitstruktuuridest, nende saladusi uurinud inimestest, aga ka hüpoteesidest nende struktuuride tekke ja kadumise kohta.

Samuti toetab raamatut veebileht suuredkivid.ee. Sinna on autor kogunud kõik interaktiivsed allikaviited ja sinna lisandub uut informatsiooni megaliitstruktuuride, nendega seotud konverentside jms kohta. Veebilehe kaudu saab lugeja anda ka tagasisidet ja esitada autorile küsimusi.

Niisiis – unustagem mõneks ajaks argimured ja kasutagem targalt meile antud võimalust elada loetud aastakümned imelisel planeedil Maa, kuhu intelligentsed olevused on oma tegevusest jätnud ebatavalisi sõnumeid juba aastatuhandeid tagasi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles