Mis juhtub siis, kui üks õpetaja oma hinge avab?

Raamatuportaal
Copy
Gedi Põder, «Õpetaja. Otse ja ausalt».
Gedi Põder, «Õpetaja. Otse ja ausalt». Foto: Raamat

Gedi Põder kirjutab uues raamatus «Õpetaja. Otse ja ausalt» pingelisest elust koolis. Raamatus on juttu õpilaste omavahelistest suhetest, muredest ja rõõmudest läbi õpetaja silmade. 

«Mis juhtub siis, kui mina õpetajana oma hinge avan? Ma lihtsalt tunnen, et ei saa enam suud kinni hoida ja naerunägu pähe teha, kui ma päriselt haiget saan või kui mul on valus,» kirjutab noor õpetaja. «Ma ei tee seda enam mitte kunagi. Ma ei lase ennast maha tampida. Ma ei luba ennast alandada. Ma ei soovi ebaõiglust alla neelata ja endasse matta. Ma valin vabaduse – vabaduse rääkida, kuidas ma ennast päriselt tunnen.»

Gedi sõnul ei saa õpetajate suid kinni teipida ja öelda, et üks õige pedagoog sedasi ei tee. «Me peame selle valu, viha ja pettumuse, mis on meie sees, vabaks andma. Vaid nii on võimalik, et õpetaja on usaldaval, austaval, soojal suhtlemisel ja armastusel põhinev amet – vaid nii, mu kallid.»

Õpetaja Gedi Põder on lasknud minna mustritel, mis on ajast ja arust ning mõjuvad pigem piiravalt. «Olen oma eheduses ning jagamises täiesti päris – päris mina. Olen muutumise osa. Mina saan valida. Ütlen oma mõtted ja tunded selgesõnaliselt välja, sest ma olen olemas. Minu jõulisus, minu tahe, minu vägi, minu soov. Selle lõpptulemuseks on tervenemine, meeletu eneseareng ja lõputu tänutunne. Just see loob meile, õpetajatele, juurde mõistmist ja vabadust.»

Autorist

Gedi Põder lõpetas 2009. aastal Tallinna Ülikooli magistrikraadiga loodusteaduslike ainete õpetaja erialal. Aastatel 2007–2020 kulges tema õpetajatee Tallinna Tehnikagümnaasiumis ja alates 2020 on ta loodusainete ja inimeseõpetuse õpetaja Loova tuleviku koolis.

Üliõpilaste ja õpetajate mentorina tegutsenud ning õppekavade koostamises ja kooliõpikute retsenseerimisel kaasa löönud Gedi pärjati 2017. aastal Tallinna aasta õpetaja tiitliga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles