Farmaatsia instituut esitles mahukat kõrgkooliõpikut

Copy
Märtsi lõpus esitlesid farmatseutilise tehnoloogia tõlkeõpikut Karin Kogermann, Urve Paaver, Jyrki Heinämäki, Laura Viidik ja Ivo Laidmäe.
Märtsi lõpus esitlesid farmatseutilise tehnoloogia tõlkeõpikut Karin Kogermann, Urve Paaver, Jyrki Heinämäki, Laura Viidik ja Ivo Laidmäe. Foto: Tartu Ülikool

Märtsi lõpus esitleti farmaatsia instituudis farmatseutilise tehnoloogia tõlkeõpikut «Aultoni ravimiarendus. Ravimpreparaatide disain ja tootmine».

Tegemist on tõlkega maailmakuulsa inglisekeelse õpiku «Aulton’s Pharmaceutics – The Design and Manufacture of Medicines» viiendast väljaandest. Üks raamatu toimetajatest, kaasprofessor Ivo Laidmäe ütles, et tänaseks on alates 1988. aastast ilmunud raamatust kuus väljaannet.

Raamat on jaotatud kuueks suuremaks osaks. ««Aultoni ravimiarendus» annab baasteadmised ravimpreparaatide disainist ja tootmisest. Mahukaim osa käsitleb just ravimvormi disaini ja valmistamist, mis hõlmab näiteks farmatseutilist preformulatsiooni (eeluuringud), erinevaid ravimvorme ja nende valmistamist, manustamisviise ja sellest lähtuvaid disaini kaalutlusi ning palju muud,» kirjeldas Laidmäe.
 
Teistes raamatu osades käsitletaks veel näiteks ravimvormi disaini teaduslikke aluseid, farmatseutilist mikrobioloogiat, ravimite manustamise biofarmatseutilisi põhimõtteid ning ravimite pakendamist ja stabiilsust. «Kokkuvõtlikult käsitleb raamat seda, kuidas raviainetest saavad meditsiinis kasutatavad tõhusad, ohutud, kvaliteetsed ning patsiendile sobivad ravimpreparaadid,» ütles Laidmäe.
 
Ivo Laidmäe rõhutas, et viimastel aastakümnetel on farmatseutilise tehnoloogia areng olnud väga kiire ning vajadus eestikeelse õppekirjanduse järele on olnud suur juba pikka aega. «Kuna tegemist on ligi tuhandeleheküljelise raamatuga, siis viimase tõuke eestikeelse õpiku valmimisse andis kriitilise hulga inimestega toimetuskolleegiumi moodustamine ja nende nõusolek põhitegevuste kõrvalt toimetamisega tegeleda.»
 
Raamat on mõeldud proviisori- ja farmatseudiõppe üliõpilastele ning farmaatsia eriala doktorantidele, kuid sobib kasutamiseks nii praktiseerivatele proviisoritele ja farmatseutidele kui ka farmaatsia-, toiduainete- ja kosmeetikatööstuse asjatundjatele. Lisaks saavad õpikust teadmisi ka need, kes oma töös keskenduvad ravimiarendusele.
 
Raamatu toimetajad on farmaatsia eriala professorid ja teadlased Michael E. Aulton ja Kevin M.G. Taylor. Eestikeelse õpiku toimetajad on Tartu Ülikool farmaatsia instituudi teadlased professor Jyrki Heinämäki, professor Karin Kogermann, kaasprofessor Urve Paaver, kaasprofessor Ivo Laidmäe ja doktor Laura Viidik (phD).
Tagasi üles