Andmekaevuri kingadesse astudes võib olla info kättesaamine nüansirikkam. Näiteks tahab Mari uurida oma sugupuud, aga mõnda teost, kus tema esivanematest on kirjutatud, ei saa kasutada – neid saab kasutada vaid teaduseesmärgil. Teose õiguste omajal on voli keelata teose vaba kasutamine igal isikul. Ehk siis, kui ei ole ülikoolist ega ei tee teadusuuringut, polegi infole õigust. Mari peaks tegema aga koostööd raamatukoguga, kuid kuidas ta teab sellist ettepanekut raamatukogule teha?
Oletame, et noor teadlane tahab tuvastada sõna «Paunvere» esinemise arvu avalikes tekstides kolme sajandi jooksul. Kui uuringuks küsida kolme sajandi tekstid endaga kaasa, tuleb andmebaasi omanikul ehk raamatukogul kaalutleda, kas see on mõistlik soov. Raamatukogu töötaja peab hakkama tegema kaalutlusotsuseid ja ega see õigushariduseta kerge ei ole.
Kaubandusvõrgust väljas – mida see tähendab?
Autoriõiguse üks põhimõtteid kõlab lihtsalt: kui me hakkame tegelema kellegi intellektuaalomandi levitamisega, tuleb arvestada autoriõiguste reeglitega.
Mõne autoriteose kättesaamine on muutunud aasta algusest mõnevõrra lihtsamaks, aga kõik sõltub, millega võrrelda.
Autoriõiguse seadusesse lisandus termin «kaubandusvõrgust väljas», mis oma sisult tähendab, et teosed, mis on autoriõiguse kaitse all, aga mida ei ole kunagi müüdud või enam ei müüda, võib teha kättesaadavaks autorilt luba saamata, aga selle nimel tuleb läbi teha parajalt mõõdukas asjaajamise voor.
Kas raamat ei tohi olla müügil suures raamatupoes või ei tohi see kusagilt ostetav olla, selles mõttes veel täit selgust ei ole. Tegemist on uue, sisustamata ning seeläbi veel suhteliselt häguse mõistega. Täpselt pole sätestatud, kui paljude poodide müüginomenklatuuri peab raamatukogu enne läbi vaatama, et pingutus oleks mõistlik; mõistlikkust pingutuste tegemisel aga seadus eeldab.