N, 6.10.2022

Kui see töökoht ei luba sind kunagi ballile, siis ära vahata selle põrandaid!

Ester Eomois
, EBSi juhtimise õppejõud, Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni president
Kui see töökoht ei luba sind kunagi ballile, siis ära vahata selle põrandaid!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ester Eomois.
Ester Eomois. Foto: Erakogu

15-aastase kogemusega Ameerika ajakirjanik Stacey Vanek Smithi 300-leheküljeline raamat «Machiavelli naistele. Kuidas teada oma väärtust ja tööturul läbi lüüa» on sisukas lugemine naistele, kes soovivad oma tööelu edukamalt planeerida, saavutada võimu ning teha karjääri nii, et rahul on nii süda kui rahakott. Raamat on kirjutatud koroona-ajastu New Yorgis, ajal, mis autori hinnangul andis naiste keerulistele väljakutsetele töö- ja pereelu ühendamisele suure dopingu.

Raamatu läbivaks jooneks on paralleelide otsimine Itaalia filosoofi Machiavelli filosoofilise suurteosega «Valitseja», mis on kirjutatud 500 aastat tagasi – ajastust, kus edu ja heaolu mõõdeti võimus, sõdurites ning maavaldustes. Kuna ametiruumides ilmutab võim end pisut teisiti, on see raamat üles ehitatud järgmiste peatükkidena: raha, enesekindlus, austus, toetus ja ametinimetus. Kui Machiavelli õppis suurepärastelt juhtidelt ajaloost, siis Vanek Smith räägib Ameerika edukate naisjuhtidega ning teeb ülevaate rahvusvahelistest uuringutest. Autori võrdlused sõjapidamise ja tänapäeval karjääri arendamisega teevad lugemise nauditavaks ning panevad kaasa mõtlema, isegi kui jäin nii mõnigi kord lugejana eriarvamusele.

Stacey Vanek Smith, «Machiavelli naistele».
Stacey Vanek Smith, «Machiavelli naistele». Foto: Raamat

Suure peatüki oma raamatust pühendab autor palgaläbirääkimistele. Selles on palju praktilist ja olulist, mis vajalik mitte ainult esimesel töökohal, vaid ka juba tööturul kogenud naistele. Eriti veel seetõttu, et Eestis on naiste ja meeste palgalõhe Euroopa suurim. Mõned olulised palgateemade märksõnad, mis on raamatus lugejateni praktiliste nõuannetega toodud: kuidas omada olukorrast suurt ja realistlikku pilti (ära pigista silmi kinni!); teada olulist informatsiooni, et palgaläbirääkimisteks valmistuda (relvastu!) ja mitte kukkuda vanemluse lõksu (valmistumise ja kokkuvõtmise jõud).

Soovitan seda raamatut lugeda neil, kes on tundnud nn Tuhkatriinu sündroomi (nagu autor seda nimetab), kus lahke Tuhkatriinu soovib minna ballile ja õel võõrasema vastab: «Loomulikult! Muidugi võid ballile minna, enne seda korista esik, pese põrand, löö läikima lauahõbe ...» Vanek Smith kirjeldab nii olukorda, kuhu naised päris tihti satuvad: mehi edutatakse tavaliselt selle põhjal, millisena nähakse nende potentsiaali, samas kui naisi edutakse ikka ja jälle tehtud töö põhjal. See aga võtab karjääri kujunemises tihti hoogu maha. Raamat «Machiavelli naistele» aitab lugeja karjäärile hoogu juurde anda ja suurendada teadlikkust oma võimalustest.

Märksõnad
Tagasi üles