Terapeut, harfimängija ja sisemist tasakaalu suurendavate praktikate õpetaja Kreet Rosin-Pindmaa kirjutab oma peagi ilmuvas raamatus «Elamise loomulik kergus», kuidas talitseda oma emotsioone ning nendega paremini toime tulla. Siin on mõned mõtted raamatust.
10 soovitust, kuidas oma emotsioonidega paremini toime tulla
Kuidas lõpetada sõda? Selle eelduseks on emotsionaalse sõja lõpetamine iseendas.
Meie tunded ja emotsioonid annavad meile märku sellest, mis toimub meie mõtete tasandil.
Tihtipeale kasutatakse termineid «tunne» ja «emotsioon» sünonüümidena, kuid need on pigem ühe mündi kaks erinevat külge, mis on omavahel tihedalt seotud.
Emotsioonidel on komme kiirelt mööduda, kuid neist tulenevad tunded võivad püsida pikalt ning aja jooksul isegi tugevneda.
Iga kord, kui sa reageerid üle – emotsiooni või tunde näol – seoses mõne inimese, mingi olukorra või kogemusega, annad ära oma väe.
Olen paljudel loengutel maininud tolteekide vana tarkust – ära võta midagi isiklikult, sest iga inimene räägib alati iseendale ja iseendast; süüdistab iseennast, kuigi pealtnäha süüdistab sind; kritiseerib iseennast, kuigi pealtnäha kritiseerib sind; pahandab iseendaga, kuigi pealtnäha pahandab sinuga.
Mitte ükski emotsioon ega tunne ei ole oma olemuselt negatiivne või positiivne. Küsimus on selles, kas emotsioon panustab sulle või hoopis kahjustab sind.
Igaühe jaoks on trauma täiesti erinev läbielamine, mis sõltub inimese tundlikkusest, uskumustesüsteemist ja tema tõlgendustest.
Uskumusi peetakse üheks peamiseks emotsiooni määravaks teguriks. See, mida usud, soodustab ühe või teise emotsiooni ilmnemist.
Oluline nüanss seoses uskumustega on see, et kõik uskumused on tõesed, st mida iganes sa usud, kõik sinu osakesed (sh keharakud) usuvad seda ning hakkavad vastavalt sellele toimetama.