Saada vihje

10 mõistlikku raamatut, mida koolilõpetajale kinkida

Foto: Shutterstock

Suvi hakkab lähenema ja noored pingutavad, et lõputunnistusele häid hindeid saada. Nüüd on aeg ka lähedastel end kokku võtta ja peatsele lõpetajale kingitus leida. Kõige parem kink on ikka raamat, mistõttu panid Apollo raamatueksperdid kokku valiku teostest, mis selleks hästi sobivad.

Ülar Allas, «Eestimaa 50 parimat matkarada 2. Maakondade pärlid».
Ülar Allas, «Eestimaa 50 parimat matkarada 2. Maakondade pärlid». Foto: Raamat

1. «Eestimaa 50 parimat matkarada 2. Maakondade pärlid»

Ülar Allas

Kirjastus Pegasus

2022

«Eestimaa 50 parima matkaraja» järge on koondatud järgmised 50 matkarada, mis ühel või teisel põhjusel eelmise raamatu valikust välja jäid. Need matkarajad pole ehk nii hästi tuntud kui eelmises kogumikus kirjeldatud, ega pruugi isegi kogenud matkahuvilistele esimeste hulgas pähe tulla. Aga samas pakuvad need palju avastamisrõõmu ja kirkaid looduselamusi, kui kõige menukamad rajad on juba läbitud ning hing ihkab uusi kogemusi.

Raamatu autoriks on bioloogiadoktor Ülar Allas, kelle sulest on varem ilmunud reisiraamat «Seitsme imega ümber maailma» ja kodumaist loodust tutvustavad teosed «Eestimaa imed», «Eesti looduse rekordid» ja «Eestimaa 50 parimat matkarada». Ta kirjutab ka populaarteaduslikke artikleid, mis on võitnud mitmeid auhindu.

***

Sophie Benedict, «Grace Kelly ja armastuse hurm».
Sophie Benedict, «Grace Kelly ja armastuse hurm». Foto: Raamat

2. «Grace Kelly ja armastuse hurm»

Sophie Benedict

Tõlkinud Triin van Doorslaer

Kirjastus Tänapäev

2022

Vanemate tahte vastaselt kolib 17-aastane Grace Kelly üksinda Philadelphiast New Yorki, et õppida seal näitlemist. Ta sukeldub Manhattani kirevasse maailma ja annab endast kõik, et saada tõeliselt heaks näitlejaks. Filmimaailma võimsate meeste ning tolle aja noortele naistele seatud ühiskondlike ootuste kiuste suudab Grace oma kutsumusele truuks jääda ning tõuseb filmilegendi staatusesse.

Ent armastuses tal alati sama hästi ei vea. Ikka ja jälle armub ta endast tunduvalt vanematesse meestesse, keda tema vanemad heaks ei kiida. Kuni kohtab Monaco vürst Rainier’d. Nende ikoonilist armastuslugu tunneb kogu maailm, aga ka nende teel oli takistusi …

Grace Kelly oli tõeline filmiikoon, muusa ja staar, kes pühendus näitlemisele kogu hingega. Sama kirglikult suhtus ta ka armastusse, otsides tingimusteta seda ainsat ning õiget.

***

Jaak Roosaare, «Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik 2.0».
Jaak Roosaare, «Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik 2.0». Foto: Raamat

3. «Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik 2.0»

Jaak Roosaare

Kirjastus Leguar Capital

2022

Tegemist on kuus aastat tagasi ilmunud raamatu uuendatud versiooniga, mis on algsest raamatust ligi kaks korda mahukam.

Uuest raamatust saab teada, kuidas alustada kinnisvarasse investeerimist kui endal raha pole; kuidas leida turult soodsaid tehinguid; kuidas saavutada oma kinnisvaralt lõputut tootlust; kuidas anda kinnisvaraga tagatud laenu; kuidas investeerida kinnisvarafondidesse; mida teha, et pank laenu annaks jne.

Lisaks Jaagule jagavad raamatus oma teekonda ja tarkust 10 kinnisvaraga tegelevat inimest.

***

Friedrich Reinhold Kreutzwald, «Eesti rahva ennemuistsed jutud».
Friedrich Reinhold Kreutzwald, «Eesti rahva ennemuistsed jutud». Foto: Raamat

4. «Eesti rahva ennemuistsed jutud»

Friedrich Reinhold Kreutzwald

Kirjastus Rahva Raamat

2022

«Kullaketrajad», «Vaeselapse käsikivi», «Tark mees taskus», «Põhja konn» – need ja paljud teised Kreutzwaldi kirja pandud rahvajutud kuuluvad vaieldamatult eesti kultuuri raudvarasse.

Need muinaslood on üle 150 aasta paelunud igas vanuses lugejaid. Samuti on need andnud inspiratsiooni arvukatele teistele loojatele kirjanikest ja muusikutest teatri- ja filmitegijateni.

Sama märgilise tähendusega on kunstnik Günther Reindorffi kaunid ja ajatud illustratsioonid, mis ilmusid esimest korda 1951. aastal ja kuuluvad eesti kunsti kullavaramusse.

***

Fred Jüssi, «Olemise mõnu».
Fred Jüssi, «Olemise mõnu». Foto: Raamat

5. «Olemise mõnu»

Fred Jüssi, Jaan Tootsen

Sari «Ööülikooli Raamatukogu»

Fred Jüssi on põhjalik – haruldane linnuke meie pealiskaudsuse ajastul. Ta on võtnud aega elu märkamiseks ja süvenemiseks. Fred on vaatleja, ta on vahendaja. Olles looduse ja kultuuri ristteel on ta aidanud meil näha maailma ilu. Ja elu on mõnus, kui saad vahepeal visata pikali ja vaadelda rändavaid pilvi.

Need väärtused, mida Fred Jüssi endas kannab, on aja jooksul muutunud aina olulisemateks. Või on ta oma tundlike antennidega muust maailmast alati sammuke ees olnud? Paljud tema varem välja öeldud mõtted on tõeliselt tähendusrikkaks küpsenud just meie ajas.

Raamat sisaldab Fred Jüssi Ööülikooli loenguid ja spetsiaalselt selle raamatu jaoks tehtud vestlust autori kujunemisloost ja mõttemaastikest.

***

Jaan Aru, «Loovusest ja logelemisest».
Jaan Aru, «Loovusest ja logelemisest». Foto: Raamat

6. «Loovusest ja logelemisest»

Jaan Aru

Argo kirjastus

2022

«Loovusest ja logelemisest» uurib, mida meie ajud suudavad ning kuidas oma potentsiaali maksimaalselt ära kasutada.

Mis on loovus? Kuidas tulevad uued ideed ja kuidas nende saabumist soodustada? Kuidas jagu saada mõttekastidest, mis meid piiravad? Raamat jagab praktilisi nippe loovama elu jaoks.

Mida teevad loovusega nutiseadmed? Me ei pea võitlema nutiseadmete vastu, küll aga võiks võidelda iseenda ja oma laste ajude eest. Raamat annab nõu, kuidas seda teha kodus ja kuidas kool võiks arenevaid ajusid paremini toetada.

Jaan Aru on Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi kaasprofessor. Ta uurib aju, inimmõistust ja tehisintellekti ning on avaldanud üle kolmekümne teadustöö rahvusvahelises teaduskirjanduses.

***

Maarja Undusk, «Ellen Niit. Heleda mõtte laast».
Maarja Undusk, «Ellen Niit. Heleda mõtte laast». Foto: Raamat

7. «Ellen Niit. Heleda mõtte laast»

Maarja Undusk

Kirjastus Tammerraamat

2022

See on raamat luuletaja ja tõlkija Ellen Niidu (1928–2016) elust ja loomingust. Raamatu autor on Ellen Niidu kunstnikust tütar Maarja Undusk, kellel muude allikate kõrval on olnud kasutada rikkalik kodune arhiiv ja perekondlik pärimus.

«Inimese elu igast päevastki oleks võimalik kirjutada terve raamat, nii et kirjutades tervest elust ühe raamatu on valik paratamatult subjektiivne,» märgib Maarja Undusk. «Lootkem, et Ellen Niidu olemus joonistub nende lehekülgede toel välja võimalikult eredal kujul.»

***
 

Seppo Saario, «Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse. Teejuht noortele».
Seppo Saario, «Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse. Teejuht noortele». Foto: Raamat

8. «Nõnda ma investeerin börsiaktsiatesse. Teejuht noortele»

Seppo Saario

Tõlkinud Olavi Teppan

Kirjastus Äripäev

2022

Noortele investeerimishuvilistele mõeldud raamatu moto on suuresti analoogne Saario menuteosega «Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse»: esmatähtis on leida tasuvaid kasvuettevõtteid, osta nende aktsiaid ja anda aega. Omanikutulu toob märkimisväärse majandusliku kindlustunde, muudab rahaliselt sõltumatuks ja võimaldab järgida soovitud elustiili, innustab Saario noori juba varakult oma tulevase finantsvabaduse peale mõtlema.

Ta kinnitab, et ka väikese sissetulekuga saab kapitali koguda, kui vaid targalt tegutseda ning pisikeste sammudega edasi liikuda. «Kui olin koolipoisina esimest korda suvel tööl endale raha teenimas, ütles mu pangaametnikust ema, et olgu sissetulek väike või suur, tuleb osa sellest alati kõrvale panna. Kui sa ei õpi distsiplineeritult elama, siis jääd ikka ja jälle rahahätta. Naudi elu nüüd ja kohe, aga niimoodi, et saaksid seda ka tulevikus nautida.» Finantsvabadus ei taandu üksnes sissetuleku suurusele, küsimus on ka suhtumises, visaduses ja tahtejõus.

Raamat aitab noorel lugejal välja töötada investeerimisstrateegia, mida rakendada kogu elu: suurendada oma parimat investeeringut kümnekordselt iga kümne aasta tagant. Lisaks pakub vanameister kakskümmend igihaljast börsivihjet, mida tasub kindlasti kõrva taha panna.

***

Philip Parker, «Maailma ajalugu. Ürgajast infoajastuni».
Philip Parker, «Maailma ajalugu. Ürgajast infoajastuni». Foto: Raamat

9. «Maailma ajalugu. Ürgajast infoajastuni»

Philip Parker

Tõlkinud Aldo Randmaa

Kirjastus Varrak

2020

Selles kompaktses ülevaatlikus teejuhises meie tsivilisatsiooni ajalukku on käsitlemist leidnud 350 maailma ajaloo pöördepunkti. Näiteks saame lugeda neandertallastest, Assüüria impeeriumist, Hiina dünastiatest, viikingitest, maailmasõdadest, apartheidist, ISIS-est ja väga paljust muust.

Raamat annab värske ülevaate maailmas toimunust, muu hulgas araabia kevadest, üleilmsetest terrorirünnakutest, Venemaast ja Ukrainast ning populismi tõusust Euroopa Liidus. Ajaloolised hetked ja liikumised elustuvad fotode, kaartide ja võrratute maalide abiga. Jälgi inimkonna teekonda ning avasta kõige olulisemad mõtlejad, juhid, ideed ja leiutised, mis on meie maailma kujundanud.

Philip Parker on kirjanik, konsultant ja kirjastaja, kelle huvi keskendub vana- ja keskaja poliitilistele ja sõjalistele süsteemidele. Ta on õppinud ajalugu Cambridge’i ülikoolis Trinity Hallis, kirjutanud «Suurbritannia ajaloo kaartides» (2016) ja palju teisi raamatuid. 

***

«Nikulini kogutud anekdoodid»
«Nikulini kogutud anekdoodid» Foto: Raamat

10. «Nikulini kogutud anekdoodid»

Tõlkinud Erkki Kõlu

Kirjastus Helios

2021

Naermine lahendab konflikte, aitab ennetada depressiooni ja pikendab eluiga - isegi kõige väiksem naeratus pidavat tapma vähemalt ühe mikroobi sinu organismis.

Seda kõike silmas pidades kogus legendaarne kloun Juri Nikulin oma hiilgava karjääri jooksul kokku parimad naljad maailma eri rahvustelt ning rahvustest.

Naera terviseks ja kogu südamest.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles