T, 21.03.2023

Maarjamäe lossis esitletakse Eesti Mälu Instituudi värsket artiklikogumikku

Raamatuportaal
Maarjamäe lossis esitletakse Eesti Mälu Instituudi värsket artiklikogumikku
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
​Eesti Mälu Instituudi vanemteadur Meelis Saueauk
​Eesti Mälu Instituudi vanemteadur Meelis Saueauk Foto: Martin Andreller

Täna, 1941. aasta juuniküüditamise aastapäeval, on meie rahvuslik leinapäev. Eesti kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel mälestatakse enam kui 10 000 juuniküüditamise ohvrit ja kõiki Nõukogude okupatsioonivõimu terrori all kannatanuid.

Kell 13.30 toimub Maarjamäe lossi skulptuuride pargis Eesti Mälu Instituudi artiklikogumiku «Propaganda, sisseränne ja monumendid: vaateid Nõukogude võimu kinnistamise meetoditele Eestis 1950.–1980. aastatel» esitlus.

Esitlusel tutvustab värsket väljaannet raamatu toimetaja, Eesti Mälu Instituudi vanemteadur Meelis Saueauk; nõukogudeaegsetest monumentidest kõneleb instituudi uurimisjuht Toomas Hiio.

Eesti Mälu Instituudi toimetiste 3. väljaandena ilmunud artiklikogumik võtab vaatluse alla mõned meetodid, mida sovetliku ühiskonnakorra kehtestamisel ja kujundamisel Eestis kasutati, sealhulgas info- ja migratsioonipoliitika, pseudo-rahvaesinduse komplekteerimine ning propagandatöö ajaloopoliitika valdkonnas. Viimane väljendus muu hulgas ka iseseisvusaegsete monumentide hävitamises ja uute rajamises.

Seekordne artiklivalik astub sammu lähemale Nõukogude režiimi ideoloogiatöö köögipoolele, mille lahutamatu osa oli Eesti iseseisvusaegse ühiskondliku struktuuri ja teadvuse lõhkumine, mis kavatseti asendada sovetlike doktriinide vaimus kujundatud elukorraldusega.

Artiklikogumiku andis välja Tartu Ülikooli Kirjastus Eesti Mälu Instituudi toimetiste seeria 3. väljaandena, toimetajad Meelis Saueauk ja Meelis Maripuu.

Märksõnad
Tagasi üles