R, 22.09.2023

Ajakiri Edasi esitleb värsket novellikogu

Raamatuportaal
Facebook
Comments
Valner Valme
Valner Valme Foto: Toomas Huik / Postimees

Ajakirja Edasi missioon on avaldada lugusid, millel žanrist ja teemast sõltumata oleks teatav ilukirjanduslik kvaliteet, et nende keel ei oleks ainult pinnapealne uudislik virvendus. Seda eesmärki täidab ka värske novellikogu «Edasi novell», mis koondab Edasis ilmunud novelle alates 2019. aastast.

33 lühijutu hulgas on aga ka 20 Edasi novellivõistluse eredaimat pala. 2021 sügisel välja kuulutatud novellivõistlus osutus ülimalt populaarseks, kokku laekus 115 eri autorite lühijuttu.

«Edasi novell»
«Edasi novell» Foto: Raamat

Osalejate seas oli professionaalseid kirjanikke, muudel elualadel tuntud inimesi, algajaid ja kogenud tegijaid arstidest filmitegijateni. Piltlikult võib öelda ka, et müürseppadest vitraažikunstnikeni.

Novellikogu esitlusel 15. juunil kell 17 Rahva Raamatu Viru keskuse kaupluses Tallinnas vestleb novellikogu koostaja Valner Valme konkursi žüriiliikme Karl Martin Sinijärvega.

Karl Martin Sinijärve selgitusel on Edasi tasakesi kokku korjanud arvestatava kimbu eestikeelset lühiproosat. «Siin on viisakaid jutte küll ja veel, ent on ka ebaviisakaid,» märgib ta. «Leidub kohe päris hüvi lugusid, kuid kehvemat kihistust pole trükivalgele vallandet. Novellivärk on suure sumbumuse järel jälle all the rage, rokenroll ja vankrimääre; tulgu tuline tuul looloojate tiibadesse ning elagu, kasvagu, õitsegu nad!»

Kogumikus on esindatud autorid: Kertu Moppel, Eva Koff, Mudlum, Piret Raud, Olav Osolin, Ave Taavet, Kristel Mägedi-Vaik, Mari-Liis Müürsepp, Timo Treit, Mari-Ann Kass, Triin Tasuja, Mait Vaik, Peeter Sauter, Urmo Jaanimägi, Aurelia Aasa, Jan Kaus, Vahur Afanasjev, Meiu Münt, Tiit Lukki, Toomas Jürgens, Piret Paluteder, Indrek Mustimets, Merilin Jürjo, Paul Hubert Kotli, Diana Luik, Laura Kalle, Andra Teede, Olev Remsu, Ilona Piirimägi, Ester Urbala, Susan Luitsalu, Jüri Kolk, Armin Kõomägi.

Lugeja elus tuleb ette lauseid, mis jäävad kaasas käima igavesti. Mõned näited:

«Aeroplaanilt heidetud pomm tappis Frunze hobuse.»

«Gossüpool on efektiivne metaboolne spermitsiid.»

«Pliidi kohale kuivama jäetud püksid läksid kõrbema.»

«Ja milleks on ülepea olev ega pigem eimiski.»

«Too üks pekitud jänes, rasvane kukk, lambakints küüslauguga ja neli pudelit vana burgundia veini.»

«Maagiahuviline terviseblogija avastas enda jaoks mõttejõu võlud.»

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles