Tahad lugedes kogeda suuri tundeid ja mõtiskleda armastuse üle, kuid ei taha oma aega raisata pealiskaudsele ja liialt kergele kirjatükile? Armastusest on kirjutatud küll ja veel, see on teema, mis puudutab kõiki. Kuid alati polegi nii lihtne raamatukogust õige raamat üles leida. Selleks, et suvelugemise valikut veidi lihtsamaks teha, on siin mõned teosed, mis kõnelevad armastusest ja milles on ka sügavust. Kes soovib, see loeb!
Betti Alver
Loodus
1927
Romaan vaatleb noorte elu 1920-ndate aastate Eestis. Raamatu peategelane Lea on äsja kahekümneaastaseks saanud noor neiu, kes õpib konservatooriumis klaverit. Iga päev konservatooriumist tulles märkab ta puiesteel väikest poisikest koeraga, kes näib teda ootavat. Kes on see kummaline poisike, kes talle esmakordsel kohtumisel niiskeil silmil vastu jooksis?
Alveri esimene olulisem teos (1927), mille ta kirjutas gümnaasiumi lõpuklassis. Sellest sai tõeline bestseller, edu ajendas noort tütarlast kirjanikuks pürgima. Selle eest sai ta ka «Looduse» romaanivõistlusel II koha.
***
Milan Kundera
Tõlkinud Leo Metsar
Kirjastus Varrak
2017
Milan Kundera romaan «Olemise talumatu kergus» jutustab loo noore naise Tereza ja tema arstist elukaaslase Tomáše suhtest. Hoolimata sügavatest tunnetest Tereza vastu ei suuda Tomáš lakata kohtumast teiste naistega, seal hulgas kunstnik Sabinaga, kellega teda ühendab eluaegne sõprus. Teise olulise loona tõuseb esile Šveitsi emigreerunud Sabina suhe idealistliku akadeemiku Franziga.
Rabavalt selge pilguga, tundlikult, ent vähimagi sentimentaalsuseta kirjeldab Kundera oma vastuokslike ihade ja hirmudega tegelasi ning nende maailma, mida iseloomustab veendumus, et inimelu ei kordu ja seega pole ühelgi teol tegelikult tähtsust.
***
Gabriel Garcia Marquez
Tõlkinud Marin Mõttus
Kirjastus Eesti Raamat
1995/2006
1985. aastal ilmunud romaan «Armastus koolera ajal» kuulub autori olulisemate teoste hulka. Selle ajalisteks raamideks on XIX sajandi keskpaik kuni XX sajandi 20.-30. aastateni ning tegevuspaigaks üks Colombia rannikulinn.