P, 4.12.2022

Putukafriik Viio Aitsam pani päevikusse kirja, millised putukad ta aias elavad

Raamatuportaal
Putukafriik Viio Aitsam pani päevikusse kirja, millised putukad ta aias elavad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viio Aitsam.
Viio Aitsam. Foto: Tairo Lutter

Kirjastuselt Hea Lugu on ilmunud ajakirjanik Viio Aitsami uus raamat «Putukafriigi päevaraamat. Elust aias koos putukatega».

Viio Aitsam, «Putukafriigi päevaraamat».
Viio Aitsam, «Putukafriigi päevaraamat». Foto: Raamat

Viio Aitsami pere aed ja põllulapp on väga erilised, sest talle meeldivad putukad ja teised väikesed elukad, kes seal elavad. Paljusid putukaid ei pane me tavaliselt tähelegi, päeviku putukafriigist autor on aga õppinud tohutut elurikkust märkama ja hindama. Ta jälgib ja pildistab, püüab määrata putukate liike, jätab meelde elupaiku ja toitumiskombeid. Teda huvitab, kuidas see liigirikas kooslus toimib, kui aias kedagi ei tõrju ega tapa. Mitte keegi aias liikujaist ei ole vaenlane, mitte keegi pole teistest tähtsam ega alaväärsem.

Putukafriigi päevaraamatut lugedes saate teada, kuhu on sedasi toimides umbes kaheksa aastaga jõutud ja kuidas kujuneb välja bioloogiline tasakaal. Aiaelu aastaringi täiendavad autori väga head fotod.

«Tegelikult ei ole mu eesmärk kõiki Eesti putukaid tunda,» ütleb raamatu autor. «Tahan teada neid, kellega oma elamis- ja tegutsemisruumi jagan. Tunnistan endale, et ka see väike siht on lõpuni teostamatu, sest toimib seaduspära – mida rohkem neid tunned, seda rohkem on tundmatuid, seda rohkem hakkad erinevaid liike märkama.»

Märksõnad
Tagasi üles