Üheksa põnevat ja vähetuntud fakti luulegeenius Aleksandr Puškini kohta

Aleksandr Puškin.
Aleksandr Puškin. Foto: Shutterstock

Vene romantismi suurkuju Aleksandr Puškini elu on uurinud ja kirjeldanud sajad teadlased üle kogu maailma. Tema töö, elu ja isiklike suhete väikseimadki detailid on teada, taastatud isiklikest dokumentidest, kaasaegsete mälestustest ja arhiividokumentidest. 

Kuid geeniuse jaoks polnud miski inimlik võõras, tal olid nii mõnedki puudused ja kummalised harjumused. 

  1. Puškin oli lühike isegi oma aja pikkuse jaoks - ainult 166 sentimeetrit. Samal ajal oli luuletajal ilus rüht ja ta oskas nutikalt riietuda, mis võimaldas tal teiste hulgas silma paista. Oma abikaasa Natalia Gontšarova kõrval ta avalikkuse ees ei seisnud, sest naine oli temast pikem. 
     
  2. Puškin hakkas kirjutama ja lugema prantsuse keeles varem, kui vene keeles ning juba noorelt suutis ta suhelda umbes kümnes erinevas keeles.
     
  3. Enamik meist kujutab teda ette kui ilusat meest, kellel on lokkis juuksed ja lopsakad bakenbardid. Kuid välisest ilust hoolimata pidasid teda ümbritsevad inimesed Puškinit ebameeldivaks inimeseks. Isegi luuletaja enda vend kirjutas kunagi, et tegu oli äärmiselt ebamugava mehega. Kuid ilma mingi kahtluseta meeldisid talle väga ilusad naised ja nendega oskas ta mesimagusalt käituda. 
     
  4. ....kuid ka mitte alati. Puškin oli kergemeelne ja mitte liiga delikaatne. Ühes esimestest kirjadest oma tulevasele naisele Natalia Gontšarovale märkis luuletaja ilma igasuguse diplomaatiata, et Natalia oli tema 130. vallutus.
     
  5. Aleksandr Puškin armastas duelle ja ei jätnud kunagi võimalust neis osaleda. Mõnede allikate kohaselt pidas ta elu jooksul 27 võitlust, teiste sõnul 33. Oma viimasel duellil Puškin hukkus. Nikolai I oli lubanud tema naise ja laste eest hoolitseda ja tegigi seda. Ta määras lesele kopsaka ühekordse rahalise toetuse ja kindlustas talle muretu pensionipõlve. 
     
  6. Paljud teavad, et Puškini esivanem oli Etioopiast. Kuid vähesed inimesed teavad, et kauges Aafrika riigis mäletatakse teda ja ollakse uhked oma kaasmaalase üle. Addis Abebas on isegi Puškini monument, mille juures on alati värsked lilled.
     
  7. Puškinit esitatakse sageli omamoodi tulise patrioodina ja slavofiilina. See ei olnud täiesti tõsi. Nagu enamik tema aja aadlikke, oli luuletajal soov teha kõike prantsuse keeles, ta kirjutas võõrkeeles isegi luulet ja proosat.  
     
  8. Tema eluajal peeti pikka väikese sõrme küünt äärmiselt šikiks. Puškin kartis väga oma sõrmeküüne murdumist. Reisidel kattis ta oma küüne spetsiaalse kullast hülsiga, et kaitsta seda murdumise eest.
     
  9. Vene luulegeeniusel oli kirg hasartmängude, eriti kaartide vastu. Puškin ei olnud kaardilauas alati õnnelik, nii et enamiku oma lühikesest elust oli suur luuletaja rahaliselt abivajav. Pärast surma jäid Aleksandr Puškinist maha suured võlad. 
Tagasi üles