NÄDALA RAAMAT ⟩ Mis on sundinud lugematul hulgal ameeriklasi elama ratastel?

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy
Frances McDormand filmis «Nomaadimaa».
Frances McDormand filmis «Nomaadimaa». Foto: SEARCHLIGHT PICTURES/AP/Scanpix

Kuku raadio möödunud nädala raamatuks oli Jessica Bruderi «Nomaadimaa», Kirjastuselt Koolibri. Raamatut tutvustab Timo Tarve.

Jessica Bruder, «Nomaadimaa».
Jessica Bruder, «Nomaadimaa». Foto: Raamat

Jessica Bruderi raamat pole romaan autori fantaasias sündinud tegelastega. See on ajakirjanduslik uurimus olukorrast Ameerika Ühendriikides pärast 2008. aasta üleilmset majanduskriisi. Paljud inimesed jäid tööta, aga paljud ei suutnud majanduslikult hakkama saada keeruliste elumuutustega nagu haigus, lahutus, elukaaslase kaotus, säästudest ilmajäämine börsil, kogunenud väikelaenud, kinnisvarahindade langus ja üürihindade tõus, kindlustusfirma pankrot.

Nomaadid ei ole kodutud asotsiaalid ega boheemlaslikud hipid, vaid uus uhke rändhõim, kes elumuutustele kõige äärmuslikumalt reageeris. Läbi majandusliku šoki ja kogu senise elu kokkuvarisemise on nad taas jalgele tõusnud ja oma elu uuesti rööpasse saanud. Nad tunnevad ennast vabana, sõites sinna, kus on soodsamad olud ja paremad töökohad. Nad toetavad üksteist, luues sel moel ustava kogukonna. Kas see on maailma tulevik, üksikute julgete valik või tupiktee, seda näitab aeg.

Jessica Bruderi 2017. aastal ilmunud raamatust sai kohemaid bestseller. Nende inimeste lood liigutasid režissöör Chloé Zhaod sedavõrd, et ta väntas raamatu põhjal filmi. 2021. aastal sai «Nomadland» kokku kolm Oscarit: parima filmi, parima režissööri ja parima naispeaosalise tiitli. Filmis mängivad ka raamatu tõelised tegelased Linda May, Bob Wells, Swankie jt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles