P, 10.12.2023

JÄRELVAADATAV ⟩ Gert Kiiler esitles põnevusromaani «Eranuhke ei armasta keegi»

Raamatuportaal
Copy

Postimehe raamatukirjastus esitles 10. septembril Kadriorus Koidula tänaval Kirjandustänava festivalil Gert Kiileri romaani «Eranuhke ei armasta keegi». Autoriga vestles Mart Juur.

Gert Kiiler, «Eranuhke ei armasta keegi».
Gert Kiiler, «Eranuhke ei armasta keegi». Foto: Raamat

On 1961. aasta lämbe augustikuu. Kohe esimesel päeval, kui Paul Johnson Viljandis oma eradetektiivibüroo avab, on platsis esimene klient. Saadud ülesanne viib värske eranuhi karmide meeste, saatuslike naiste, stiilsete autode ja luksusliku elu pöörisesse, kus on kerge kaotada pea… Ja veidigi hooletu olles ka elu.

Põnevusjudinaid tekitav lugu oleks väga hästi võinud juhtuda Californias, ent see toimub siinsamas Eestis – peaaegu.

Klassikalise Ameerika krimižanri reeglite järgi kirja pandud põnevusjutt kirjeldab Viljandit nii, nagu see ajaloos tegelikult kunagi ei eksisteerinud. Tegevus toimub paralleelminevikus, kus põimuvad meisterlikult tegelikkus ja fiktsioon, päriselt toimunud ning väljamõeldud sündmused.

Eestit ei annekteeritud Nõukogude Liidu poolt ning sõjaeelse linnapea August Maramaa idee Viljandist kui sisemaa kuurordist oli teoks saanud: hasartmängude ainumonopoliga linnast oli saanud Las Vegase miniversioon.

Autor viib lugeja su ure naudinguga seiklema 1960ndate aastate Eestisse, kus lokkab kapitalism, kõlab džäss ja voolab šampanja, ent inimesed jäävad ikka inimesteks kõigi oma saladuste, pahede ja ihadega.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles