Noortekirjanik Maria Turtschaninoff kohtub Eesti lugejatega

Raamatuportaal
Copy
Maria Turtschaninoff.
Maria Turtschaninoff. Foto: Veikko Somerpuro

Mitmete prestiižsete kirjandusauhindadega pärjatud soomerootsi laste- ja noortekirjanik Maria Turtschaninoff külastab kirjandusfestivali Luup raames Eestit. Lugejad saavad Turtschaninoffiga kohtuda 18. oktoobril Tallinnas ja 19. oktoobril Tartus.

 

Ebatraditsioonilisest muinasjutust feministliku noorteromaanini

Fantaasiakirjanik Maria Turtschaninoffi esimesed kirjanduslikud katsetused jäävad aega, kui autor oli vaid viieaastane. Tema lugude lõpplahendused polnud kuigivõrd kooskõlas tava-arusaamaga õnnelikust lõpust: vaene talupoeg võis printsessi küll kurja küüsist päästa, aga abielluma noored sellele vaatamata ei tõtanud – sest milleks?

Täna kirjutab Turtschaninoff peamiselt noortele. Tema raamatud viivad lugejad fantaasiamaailma, kus peategelasteks julged ja vaprad tüdrukud. Enda kogemusest lähtudes usub kirjanik, et lapsepõlve lugemiskogemus võib olla elumuutev. Sestap nõuab lastele ja noortele kirjutamine kirjanikult palju. 

Turtschaninoffi populaarsest sarjast «Punase kloostri kroonikad» on eesti keelde tõlgitud kaks osa: «Maresi» ja «Naondel». Erinevalt noorsookirjanduse peavoolust ei ole tema tuntuimas teoses «Maresi» romantikat. Keskmes on naiste omavahelised suhted kloostrisaarel, hättasattunud tüdrukute ja naiste pelgupaigas. Kirjanik ise on öelnud, et lugemine on parim, soodsaim ja ohtlikem viis seigelda.

Soome Instituudi programmikoordinaator Annei Loodus: «Raamatu naiste jõudu esile toov maailm tõmbab üha sügavamale enda sisse, hakkab aina rohkem meeldima. Soovi end taas sinna maailma sisse lugeda võib võrrelda ajaga, kui sai oodatud Harry Potteri uusi osasid.»

Pärjatud autor

«Punase kloostri kroonikate» esimene osa «Maresi» pälvis 2014. aastal laste- ja noortekirjanduse Finlandia auhinna ja selle tõlkeõigused on müüdud üle 20 riiki. Lisaks on Maria Turtschaninoff pälvinud kahel korral Rootsi Kirjandusühingu Soomes auhinna, Soome rahvusringhäälingu rootsikeelsete saadete Svenska Yle kirjandusauhinna ning olnud nomineeritud Astrid Lindgreni mälestusauhinnale. Kirjutamine on Turtschaninoffile tähtis: «Kirjutamine on nagu tüür, mis mind elus juhib.»

 

Kohtu kirjanikuga!

Maria Turtschaninoffiga saab kohtuda laste- ja noorte kirjandusfestivali Luup raames Tallinnas ja Tartus. Teisipäeval, 18. oktoobril kell 14 vestleb temaga Tallinna Keskraamatukogus Maarja Paesalu. Kolmapäeval, 19. oktoobril kell 14.30 vestleb kirjanikuga Tartu Linnaraamatukogu saalis Heidi Iivari ning teost «Maresi» tutvustavad draamavormis Miina Härma Gümnaasiumi õpilased Ivika Heina juhendamisel. 

Sündmust korraldab Soome Instituut ja toetab Soome kirjanduse teabekeskus FILI.

Tagasi üles