P, 4.12.2022

Jõgeval toimuvad kolmekümnendat korda Betti Alverile pühendatud luulepäevad

Raamatuportaal
Jõgeval toimuvad kolmekümnendat korda Betti Alverile pühendatud luulepäevad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Paul-Eerik Rummo ja Viiu Härm.
Paul-Eerik Rummo ja Viiu Härm. Foto: Peeter Langovits

25. ja 26. novembril saavad Jõgeval teoks XXX Betti Alverile pühendatud luulepäevad «Tähetund», millega tähistatakse Alveri 116. sünniaastapäeva. Sündmuse teemaks on «Oo, et sädemeid kiljuks mu hing…» ning etendatavates luulelavastustes interpreteeritakse Viiu Härmi ja Paul-Eerik Rummo loomingut. Kahe päeva jooksul vaadatakse ära 21 lavastust.

Luulepäevade «Tähetund» eestvedaja, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahuri sõnul on Viiu Härm ja Paul-Eerik Rummo küll pikalt ühist teed käinud abikaasad, ent nende looming on stiililt üsnagi erinev. Paul-Eerik Rummo viljeleb filosoofilist ja sõnamängulist mõtteluulet, Viiu Härm on õrn, naiselik ja nostalgiline romantik.

«Päris keeruline on nende kahe tekste ühte lavastusse mahutada, aga paljud on seda siiski teha suutnud. Samas on ka neid, kes kasutavad ainult Härmi või ainult Rummo tekste,» ütles Lianne Saage-Vahur.

Lianne Saage-Vahuri sõnul olid mõlemad autorid ülimalt liigutatud, et nende looming «Tähetunnil» käsitlemist leiab, aga Jõgevale lavastusi vaatama nad siiski ei tule: juba mõne aasta eest Hiiumaale kolinud poeedipaarile on ses osas takistuseks tervisemured ja keeruline logistika. Ent nad olid väga rõõmsad, kui kuulsid, et saavad luulepäevi veebist jälgida. Nad lubasid luulepäevalistele ka videotervituse saata.

Luulelavastusi hindavasse Akadeemiasse kuuluvad seekord kirjanik ja luuletaja Leelo Tungal, režissöör ja lavastaja Gerda Kordemets, Ugala teatri juht Garmen Tabor, teatrikriitikud Jaak Allik ja Margus Mikomägi, näitlejad ja lavastajad Andrus Vaarik ja Toomas Lõhmuste, laulja ja näitleja Reigo Tamm, kirjanik Valdur Mikita, Eesti Rahva Muuseumi arendusdirektor Viljar Pohhomov, tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier ning kirjanik ja stsenarist Martin Algus.

Märksõnad
Tagasi üles