NÄDALA RAAMAT ⟩ Religiooniarheoloog: materiaalsed allikad annavad muinasusunditest palju personaalsema vaate

Linda Pärn
, raamatuportaali toimetaja
Copy
Tõnno Jonuks.
Tõnno Jonuks. Foto: Erakogu

Kuku raadio selle nädala raamat «Eesti muinasusundid» viib mõtterännule muistsete inimeste asualadele tänapäeva Eesti territooriumil, tutvustades põnevaid hüpoteese meie esiisade tõenäolistest usundivormidest, nende põhietappidest ja variatsioonidest. Raamatut tutvustab Marek Strandberg, saates on külas ka autor Tõnno Jonuks.

Tõnno Jonuks, «Eesti muinasusundid».
Tõnno Jonuks, «Eesti muinasusundid». Foto: Raamat

Traditsiooniliselt on Eestis püütud kõik kristluse-eelsed ja näiliselt mittekristlikud usunähtused seostada ühtse muinasusundiga, ammutades teadmisi rahvapärimusest, mis on kirja pandud lähiminevikus. Tõnno Jonuksi põhjapanev, teadustöö taustaga käsitlus on koostatud hoopis teistsugustel alustel, tuginedes põhiliselt arheoloogilistele leidudele ja uurimistöödele.

Aastatuhandete jooksul vormivad inimeste uskumusi ühiskonna ja elulaadi muutused. Seda arvesse võttes ning arheoloogide avastusi vaadeldes püstitab autor teesi: Eesti aladel esinesid muinasaja jooksul – 9600 eKr kuni 1220 pKr – sedavõrd erinevad usundivormid, et võib rääkida suisa erinevatest religioonidest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles