P, 10.12.2023

Eia Uus: raamat võiks olla iga päeva osa

Raamatuportaal
Copy
Eia Uus.
Eia Uus. Foto: Erakogu

Populaarsust koguvad e-lugerid ja audioraamatud on paljuski muutnud seda, kuidas inimesed täna raamatuid loevad aga ka suhtumist raamatusse kui esemesse. Hiljutisemad uuringud toovad välja, kui lugemise eesmärgiks on omandada uusi teadmisi, näiteks tudengitel ja õpilastel, siis on lugemine tõhusam kui audioraamat.

Ka e-lugerite puhul selgus 2018. aasta uuringust, kus osales enam kui 171 000 lugejat, et kuigi e-kanalite kaudu leiab kiiremini mingit kindlat infot, siis inimesed mõistavad loetut paremini, kui nad loevad seda paberilt. Sellegipoolest ei ole mõistlik tänapäeval veenda või suunata inimesi lugema ainult paberilt, seda eriti informatiivsete ja hariduslike tekstide puhul.

Hea raamat on nagu hea toit

Kirjanik ja loovkirjutamise koolitaja Eia Uus ütleb, et nii uued tehnoloogilised lahendused kui vana hea paberraamat on tema elus koha leidnud.

Eia sõnul on tore, et tänapäeva tehnoloogia suudab nii palju erinevaid alternatiive pakkuda. «Raamat võiks olla iga päeva osa. Samamoodi, nagu igal õhtul on meil isu hea toidu järele ja tahame maitsta erinevaid kööke, samamoodi võiks raamat olla osa igast päevast ja miks ei võiks selle ostmine mõnikord olla nagu toidu koju woltimine?» naerab Eia. «Et nüüd mul on isu ennast arendada, või isu ühe haarava ajaloolise romaani järele, või luuleisu.»

Samuti ei peaks me täna rõhuma sellele, milliseid klassikuid iga inimene peab kindlasti olema oma elu jooksul lugenud, vaid pigem võiks inimesi suunata lugemisest rõõmu tundma.

Tänapäeva lahendused tegelikult aitavadki raamatu ostmise teha sama igapäevaseks kui kohvile piima haaramise. Raamatute ostmine on tehtud nii lihtsaks ja kiireks, et isegi Woltist tellides tuuakse Rahva Raamatust 30 minutiga lektüür kohale. «Kuigi olin veendunud paberraamatu usku, hakkasin ühel hetkel ostma e-raamatuid lihtsalt sel põhjusel, et need sai kohe kätte ja kohe lugema asuda!»

Audioraamatute populaarsus tõuseb

Eia võtab omaks teatava vanamoodsuse ja tõdeb, et naudib just paberraamatute lugemist, füüsilise lehe keeramist ja uue või isegi juba veidi vanema raamatu lõhna ja lehekülgede tekstuuri.

«Aga kui laps oli väike ja raamatuga istumise aega-võimalust väheseks jäi, hakkasin väga palju audioraamatuid kuulama – sain kõrvadega «lugeda» käruga jalutades, liivakasti äärel istudes ja paljusid teisi igapäevatoimetusi tehes,» lisab Eia ning leiab, et kindlasti ei ole see täpselt sama kogemus kui silmadega lugeda. «Audioraamatu puhul läheb minu jaoks palju kaduma nii autori keeleilu ja stiili nautimisel, kui ka näiteks teaduslike raamatute tohutute faktihulkade hoomamises... Aga tol hetkel oli see parem alternatiiv kui üldse mitte raamatute sees olla!»

Eestikeelsete audioraamatute kättesaadavus aja jooksul paraneb. Maailmas liigub audioraamatute kuulatavuse kõver aina ülespoole, see on absoluutne tõusev trend. Just hiljuti tuli välja ka Rahva Raamatu audioraamatute äpp, kus tekste loevad sisse Eesti tippnäitlejad ja ka autorid ise – ka Eia enda kirjutatud ja sisse loetud «Kirjad Buenos Airesest» ning «Minu Prantsusmaa. Elu nagu sirelivein» on seal leitavad.

Praegu on Eia ringiga tagasi seal, et kui vähegi võimalik, siis loeb ta paberil. «See on selline tõeline kvaliteetaeg, ja proovin harjutada, et laps hakkaks ka seda nautima minu kõrval oma raamatuid uurides.»

E-raamatuid loeb Eia öösiti, kui und ei ole. «Lugeril pole tavapäraste ekraanide sinist valgust ja lugemiseks ei pea tuld põlema panema,» märgib ta. Erinevalt sinise valgusega arvuti- ja mobiiliekraanist võib e-lugerist raamatut lugeda ka enne uinumist, sest e-lugeri ekraan ei koorma silmi ega hoia aju ärkvel ajal, mil see peaks olema puhkerežiimil.

E-luger aitab paljudel lugemisharjumust hoida tänu oma kasutusmugavusele. Eia lisab, et telefonis on tal sama suur raamatukogu kui füüsilistel riiulitel ning isegi kui paberraamatut mingil juhul kaasas ei ole, saab ta telefoni lugerist lauseid neelata nii trammis, poejärjekorras kui ootesaalis.

Aga ka audio-raamatud pole Eia elus mõnedest olukordadest kuhugi kadunud: «Paari aastaga tekkisid mõned lemmiklugejad, kelle häälega on hea uinuda...»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles