R, 1.12.2023

Eneseaustuse deklaratsioon, mis rasketel aegadel su elus uue lehekülje keerab

Raamatuportaal
Facebook
Comments
Foto: Shutterstock

Me kõik oleme siia maailma sündinud õigusega elada oma elu täpselt nii, nagu soovime. Paratamatult mõjutab aga teiste inimeste, arvamuste ja vaadetega kokku puutumine meie minapilti ja alati mitte paremuse suunas. Märkamatult võime sattuda madala enesehinnangu küüsi, mis pärsib meie tõeliste võimete avaldumist ja elus unistuste suunas liikumist.

Ent alati on olemas ka teine tee. Kunagi pole hilja elus järgmist lehekülge keerata! Loe läbi ja kirjuta üles või prindi endale välja see Virginia Satiri loodud eneseaustuse deklaratsioon, mida lugeda ja korrata endale eeskätt rasketel aegadel. Jaga seda ka hea sõbraga, sest julgustav sõna võib olla mõnikord ootamatult suureks toeks.

Tekst pärineb psühholoog ja õppejõud Toivo Niibergi raamatust «Ela ja küsi! 500 elulist küsimust».

Ma olen kogu maailmas ainulaadne. Leidub küll inimesi, kellel on minuga sarnaseid jooni, ometi pole me tervikuna sarnased. Niisiis kõik, mis lähtub minust, on kordumatult minulik, sest valiku olen teinud mina üksi.

Ma olen üleni minu enda oma. Minule kuulub mu keha koos kõigega, mida ta teeb. Mu mõistus kõigi mõtete ja ideedega. Mu silmad ning kõik, mida nad näevad. Mu kõikvõimalikud tunded: viha, rõõm, pettumus, armastus, kaotusvalu, ärevus. Mu suu ja kõik sõnad, mida ta ütleb, kas kenad ja peened või ebasündsad, viisakad või tahumatud. Mu hääl, vali või mahe. Ja minu teod, olgu need suunatud teistele või mulle endale.

Mulle kuuluvad ka minu kujutelmad, mu unistused, mu lootused, mu hirmud. Minule kuuluvad minu edusammud ja võidurõõm, mu eksimused ja äpardused. Omades ennast üleni, on mul võimalik endaga väga lähedalt tutvuda. Seda tehes suudan ennast armastada ja olla sõbralik kõigi oma tahkude vastu. Ja ma suudan parimal viisil töötada iseenda heaks.

Ma tean, et paljugi minust on mulle mõistatus ja kõiki oma erinevusi pole ma veel avastanud. Aga kui ma olen enda suhtes salliv ja armastan end, otsin ma kindlameelselt lahendusi oma mina mõistatustele ja püüan end üha sügavamalt tundma õppida.

Mida iganes ma näen või kuulen, ütlen või teen, mõtlen või tunnen praegu − see kõik olen mina. See on ainukordne ja esindab mind, nagu ma olen just sel hetkel.

Kui vaatan tagasi sellele, mida olen öelnud ja teinud ning mida olen tundnud ja mõelnud, võib mõni mu tahk osutuda sobimatuks. Minu võimuses on sobimatu kõrvale heita, sobiv alles jätta ja leida midagi uut kõrvaleheidetu asemele.

Ma näen, kuulen, mõtlen, tunnen ja tegutsen. Minu käsutuses on vahendid, et ära elada, et olla teistega seotud, et olla edukas, et mõtestada ja korrastada inimeste ja asjade maailma enda ümber. Minu mina kuulub mulle ja tänu sellele saan ma ennast juhtida.

Mina olen mina ise ja ma meeldin endale.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles