Esmaspäeval, 30. jaanuaril annab linn koostöös Tallinna kirjanduskeskuse ja Eesti Kirjanike Liiduga raekojas välja viiendat korda Tammsaare romaaniauhinna. Sel päeval heisatakse esimest korda ka lipud, et tähistada eesti kirjanduse päeva.
Eesti kirjanduse päeval antakse välja Tammsaare romaaniauhind
2023. aastast alates on 30. jaanuar riiklikus tähtpäevade kalendris eesti kirjanduse päevana, millega väärtustatakse eesti kirjanduse tüvitekste ja tänapäeva kirjandust ning pööratakse tähelepanu kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas. Sel päeval täitub ka Anton Hansen-Tammsaare 145. sünniaastapäev.
«Tammsaare sünniaastapäevast on kujunenud Tallinna kirjanduskeskuse tähelepanuväärse töö tulemusel kaalukas tähtpäev ja nüüdsest ka lipupäev, mil vähemasti korraks on kõige keskmes meie kirjandus,» ütles Tallinna abilinnapea Kaarel Oja. «Sarnane kaal on ka üle viie aasta välja antaval Tammsaare romaaniauhinnal, millega tunnustatud autorite nimetatud teostelt ei oodata vähemat kui meie kirjanduse tüvitekstiks kujunemist,» lisas Oja.
Tammsaare romaanipreemiat antakse välja alates 1998. aastast iga viie aasta järel. Preemia fondi suurus 2023. aastal on 4000 eurot. Preemia väljaandja on Tallinna linn koostöös Tallinna kirjanduskeskuse ja Eesti Kirjanike Liiduga.
Romaanipreemia eesmärk on tunnustada eesti kirjanikke algupärase teose (või teoste) eest, mille ilmumise aeg jääb Anton Hansen Tammsaare juubeliaastale eelneva viie aasta sisse ning kelle romaan või romaanid on kõige paremini tõendanud žanri valdamise meisterlikkust, kunstilist mõjujõudu ja sõnumi mõttehaaret.
Tallinna kirjanduskeskuse direktori ja romaanipreemia žürii esimehe Maarja Vaino sõnul ilmus viimase viie aasta jooksul ligi viissada teost, mida saab käsitleda romaanina. «Seega oli žüriil, kuhu kuulusid lisaks esimehele Ülle Madise, Triinu Tamm, Jaanus Vaiksoo ja Märt Väljataga, väga tõsine ülesanne sõeluda välja kõige kaalukamad teosed, mille hulgast lõplik valik teha,» lisas Vaino. «Laureaadiks valiti kirjanik, kelle loomingut iseloomustab mõttemaailma mitmeplaanilisus, poeetiline keel ning isikupärane stiil.»