Eesti Rahva Muuseum kutsub 1. veebruaril kell 17 muuseumi raamatukokku, kus esitletakse raamatut «Eesti talutoolid». Raamatu autorid on ERMi kuraator Liisi Jääts ning konservaatorid Mariliis Vaks ja Indrek Tirrul, kellega esitlusel vestleb Kristjan Raba.
ERMis esitletakse mahukat raamatut Eesti talutoolidest
Mahukas raamatus, kus tekstid on nii eesti kui inglise keeles, vaadeldakse Eesti talutoole Eesti Rahva Muuseumi kogudest. Autor Liisi Jääts: «See on esimene kord, kus talutoolide pärandit on analüüsitud võrdluses stiilmööbliga ja näidatud, milliste tunnuste järgi saab öelda, et see tool on mõjutusi saanud näiteks rokokoost või biidermeierist. Samuti oleme välja toonud piirkondlikud eripärad, mis huvitaval kombel on selgemad saartel – peaaegu igal saarel on toole tehtud veidi omamoodi.»
Talutoolid on toolid, mis on talus või kohaliku meistri poolt valmistatud ning mida talu ruumides kasutatud on. Selliseid toole on ERMi kogudes umbes 370 ning esindatud on toolid 18. sajandi lõpust kuni 1940. aastateni. Tool oli Eesti rehemajas 18.–19. sajandi vahetusel üks esimesi tänapäevases mõistes mööbli ehk liigutatava mööbli esindajaid. Talutool peegeldab muutusi inimeste argielus, viise, kuidas linnas, kirikus ja mõisas nähtud mööblit oma võimaluste ja vajaduste kohaselt ümber töötati. Muidugi peegeldab talutool muutusi Eesti puutöö arengus.
«See raamat on põnev lugemisvara kõigile, keda huvitab mööbliajalugu ja meie kultuuripärand, samuti puutöö- ja disainihuvilistele ja tegelikult ka kõigile maakodu omanikele, kes on mõelnud, et ei tea, kas sellel vanal toolil seal pööningul ka mingit väärtust on,» jagab Jääts soovitusi.
Raamat on kataloogiks näitusele «Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool». Näitus ootab külastajaid alates 24. veebruarist ning jääb avatuks kuni detsembri alguseni.