L, 1.04.2023

Veebruaris on eriline tähelepanu saunakirjandusel

BNS
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Eesti Maaturismi Ühing toob tähelepanu saunaga seotud kirjandusele, milleks on talletatud saunakultuur, -pärand ja -kombestik.

Veebruarikuu jooksul teeb üle-Eesti 60 raamatukogu enda juures saunakirjanduse näituse ning paljud osalevad ka saunateemaliste raamatute ettelugemisel, teatas maaturismi ühingu esindaja.

«Kuna sauna-tava on suuremas osas Eestis jõudnud katkematult tänapäeva, siis tasub meenutada ja edasi anda ka neid saunatarkusi, mida oma peres ja kogukonnas on järgitud, või järgitakse veelgi. Millal ja kuidas sauna kütta, kuidas saunaks valmistuda ja häälestuda, kuidas sauna ja saunalisi teretada, kuidas saunas toimetada ja muudki,» ütles rahvakultuuri ja pühapaikade uurija Ahto Kaasik.

Igas Eesti piirkonnas on saunaga seotud erilisi rituaale ja kombeid, osad paremini salvestatud, teised vajaksid eestvedamist talletamiseks. Ülemaailmselt on soomlased suured saunaentusiastid, on aeg neile pakkuda tõsist konkurentsi eestlaste saunakultuuri mitmekesisusega. Kodulehel www.sauna2023.ee on üle 180 sauna ja 26 saunaliigi.

Ettelugemine on muutumas laiemaks trendiks. Näiteks pürib Helsingi maailma lugemispealinnaks ja koolides on iga nädal raamatu lugemise tund. Sauna-aasta raames on raamatukogud valinud enda äranägemise järgi saunateemalise laste-, koka-, arhitektuuri-, ajaloopärandi-, eluloo- või taimeraamatu, millest loetakse üks peatükk. Raamatuid loetakse sauna2023 Facebooki lehel alates 1. veebruarist.

Sauna-aasta idee autor on ajakirjanik Rein Sikk ja eestvedaja Eesti Maaturismi Ühing, kes viimased aastad on muuhulgas tegelenud Eesti Saunatee võrgustiku ülesehitamisega ja kuulub alates 2022. aastast Ülemaailmsesse Sauna Assotsiatsiooni.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles