Kas armastus esimesest silmapilgust on olemas?

Raamatuportaal
Copy
Foto: Shutterstock

Psühholoog ja õpetaja Toivo Niiberg on psühholoogiat õppinud ja ennast täiendanud kokku 13 aastat. Oma raamatus «Ela ja küsi! 500 elulist küsimust» vastab ta muuhulgas ka küsimustele armastuse ja suhete kohta. Siin on viis olulist küsimust raamatust.

Kas armastus esimesest silmapilgust on olemas?

Paljud on veendunud, et said juba esmakohtumisel aru, et on leidnud armastuse. Teadusuuringud aga viitavad sellele, et tegemist on pigem meelepettega. Paraku kipub inimese mälu trikke tegema ja selline armumine võib olla sageli meelepete. Zürichi ülikooli psühholoogide katsed kinnitavad, et esimest kohtumist mäletavad ülivõrdes need paarid, kellel on ka edasises suhtes kõik korras. Kui suhe kipub lõhki minema, pole ka mälestused enam roosilised.

Kas ideaalsed paarid omavahel tõesti ei tülitse?

Tegelikult näitab just konfliktide vähesus seda, et paarisuhetes ei tegeleta tõeliselt oluliste asjadega ja kõik lahkhelid tahetakse peita, konserveerida ja komposteerida. Uuringud viitavad, et jagelusabielu on üks püsivamaid abielusid, aga muidugi ilma füüsilise vägivallata. Ei ole ju konfliktideta sõprust ja kollektiivi, kooselust rääkimata. Probleeme ei tohi ladestada ja kuhjata, vaid neist tuleb kohe rääkida ja leida vastastikku sobivad lahendused. Õnnelikud paarid annavad endale aru, et konfliktid abielus õpetavad eriarvamustega elutervelt toime tulema.

Kas enne abielu või kooselu lepingu sõlmimist tasuks pikemat aega lihtsalt koos elada?

Põhja-Carolina ülikooli teadlaste 2014. a uuringust selgus (uuringus osales 7000 paari), et see, kas enne koos elati või mitte, ei mõjutanud mitte kuidagi seda, kui õnnelik oli paar pärast jaa-sõna andmist. Eestis käib sageli nii, et pärast pikka kooselu ja sellele järgnevat abielu järgneb pigem kiire lahutus ja pulmavõlgadest tekkiv jagelus. Miks nii? Parem siis juba mitte

Kas seks on suhte püsimisel peamine?

Jah, seks on suhtes peamine. Lisaks auväärsele isa ja ema rollile tuleks õppida olema ka hea armastaja. Tegelikult tähendab hea seksuaalpartner ka head abikaasat. Aga kogu loodus oma seaduste ja seadumustega on väga laiade piiridega ning kui kokku saavad kaks aseksuaali, siis on seks kõrvaltegevus, kuid seda juhtub üsna harva. Teadusuuringud näitavad, et seksuaalne vastumeelsus ja rahuldamatus on väga sagedane lahkumineku põhjus, mida kohtusaalis põhjendatakse «iseloomude mittesobimisega». Seksi tuleb võtta tõsiselt, kuid selles on ka huumorit, õrnust, kirge ja iha. Mida totalitaarsem on riik, seda rohkem piiratakse seksi ja erootikat, sest vaja on toota sõdureid ilma erilise kire ja ihata, pigem vaeva ja vihaga. Hea seks eeldab ühelt poolt naise valmisolekut naudingut tunda, teiselt poolt mehe võimet ja oskust seda pakkuda.

Kas pisiflirt tuleb püsisuhtele kasuks või kahjuks?

Seksuaalsete olendite puhul on täiesti loomulik, et teisedki neid köidavad. Pigem on see müüt, et kui oled pühendunud suhtes, ei tohiks sa kunagi tunda kellegi teise suhtes külgetõmmet. Seksuaalsuse uurija dr Justin Lehmiller (Purdue ülikool) väidab, et kui inimene nõuab, et kaaslane ei pööraks tähelepanu kellelegi peale tema, siis on see omanikuinstinkt ja ebarealistlik arusaam armastusest. Lähedane suhtlus teistega ja isegi kerge flirt hoopis tugevdab suhet, sest see tuleb vaimsele tervisele pigem kasuks kui kahjuks.

Märksõnad

Tagasi üles