Kas armastus esimesest silmapilgust on olemas?
Paljud on veendunud, et said juba esmakohtumisel aru, et on leidnud armastuse. Teadusuuringud aga viitavad sellele, et tegemist on pigem meelepettega. Paraku kipub inimese mälu trikke tegema ja selline armumine võib olla sageli meelepete. Zürichi ülikooli psühholoogide katsed kinnitavad, et esimest kohtumist mäletavad ülivõrdes need paarid, kellel on ka edasises suhtes kõik korras. Kui suhe kipub lõhki minema, pole ka mälestused enam roosilised.
Kas ideaalsed paarid omavahel tõesti ei tülitse?
Tegelikult näitab just konfliktide vähesus seda, et paarisuhetes ei tegeleta tõeliselt oluliste asjadega ja kõik lahkhelid tahetakse peita, konserveerida ja komposteerida. Uuringud viitavad, et jagelusabielu on üks püsivamaid abielusid, aga muidugi ilma füüsilise vägivallata. Ei ole ju konfliktideta sõprust ja kollektiivi, kooselust rääkimata. Probleeme ei tohi ladestada ja kuhjata, vaid neist tuleb kohe rääkida ja leida vastastikku sobivad lahendused. Õnnelikud paarid annavad endale aru, et konfliktid abielus õpetavad eriarvamustega elutervelt toime tulema.
Kas enne abielu või kooselu lepingu sõlmimist tasuks pikemat aega lihtsalt koos elada?
Põhja-Carolina ülikooli teadlaste 2014. a uuringust selgus (uuringus osales 7000 paari), et see, kas enne koos elati või mitte, ei mõjutanud mitte kuidagi seda, kui õnnelik oli paar pärast jaa-sõna andmist. Eestis käib sageli nii, et pärast pikka kooselu ja sellele järgnevat abielu järgneb pigem kiire lahutus ja pulmavõlgadest tekkiv jagelus. Miks nii? Parem siis juba mitte