Jaapani menukaim enesearengu õpetaja Ken Honda teab, et kiirelt rikastudes õnnelikuks ei saa. Liiga sageli on raha hirmu, stressi ja viha allikas, lõhkudes suhteid ja hävitades isegi elusid. Tema raamat «Õnnelik raha» õpetab rahaga rahu tegema Jaapani moodi. Loe raamatust katkendit.
Rahaga seotud tundetarkuse liigid
Teie suhe rahaga väljendub teatud määral mingis konkreetses mustris. Kui teile ei ole kunagi õpetatud rahatarkust, siis tõenäoliselt langete ühte vähestest levinud tüüpidest.
Oma mustri tundmine on vahend, mis aitab teil mõista oma tegutsemise ajendeid. Esimene samm rahaga elutervema suhte loomisel on see, kui analüüsite ausalt olukorda ja teadvustate, mis seisus praegu olete.
Oma praegust olukorda mõistes on järgmine samm heita pilk minevikku ja uurida, kuidas te sellesse olukorda jõudsite ja kust pärit olete. Selle protsessi käigus võite enda kohta päris palju teada saada. Uurige perekonnasaladusi, lugusid oma ema ja isa lapsepõlvest, ehk isegi üllatavaid fakte oma vanavanemate kohta, kui nad noored olid. Oma juurte otsimine rahateemades aitab teil ennast sügavuti mõista. Kui teate, kus on teie juured, saate end uuesti programmeerida, tuginedes uutele väärtushinnangutele, mis peegeldavad seda, kes te tõeliselt olete ja kes te olla sooviksite.
Rahalise tundetarkuse vaatest võib rahaga tegelevad inimesed jagada üldjoontes kolme liiki: need, kes tegelevad rahaga aktiivselt ja püüavad seda kontrollida; need, kes üritavad sellega üldse mitte kokku puutuda, ning need, kes püüavad aktiivselt rahast võimalikult kaugele hoida. Nimetan neid, kes püüavad rahaga mitte mingeid kokkupuuteid omada, «ükskõikseteks» ja teist tüüpi – neid, kes püüavad aktiivselt rahast võimalikult kaugele hoida – «munkadeks».