Janno Põldma on tuntud eesti multikameister ja kirjanik, kelle poolt loodud populaarne tegelaskuju Lotte on võitnud laste südameid üle kogu maailma. Põldma loomingus saavad kokku mänguline fantaasia ja sügavamad teemad, mis pakuvad rõõmu ja õpetlikke hetki nii lastele kui ka täiskasvanutele. Janno on hinnatud filmirežissöör ja operaator, kes on pälvinud mitmeid auhindu oma asendamatu panuse eest Eesti kultuurimaastikul.
Apollo pühendab aprillikuu eelkõige lastele ja laste lugemuse olulisusele. Seetõttu jagab just Janno Põldma lugejatele kõige põnevamate lasteraamatute soovitusi ning vahvat mälestust lapsepõlvest, mis seostub talle raamatutega. Lisaks mõtiskleb kirjanik põgusalt, mis rolli omab täiskasvanu lapse lugemisharjumuste kujundamisel. Head kaasamõtisklemist!
***
Minu suhe raamatutega sai alguse juba varakult – ema õpetas mind seinakalendri abil lugema juba 4-aastaselt. Esimesse klassi minnes oli mul juba päris palju raamatuid läbi loetud, mitmed neist olid esimese Eesti Vabariigi aegsed õudus- ja tondijutud. Üldiselt oli mul I klassis väga igav, sest enamik lapsi alles õppisid lugema. Mäletan, kuidas märkasin koolis III klassis käivat naabritüdrukut raamatukokku tagasi viimas keskmise paksusega muinasjuttude kogu. Läksin kohe kooli raamatukokku ja tahtsin sama raamatut laenata. Raamatukogutädi küsis, mitmendas klassis ma käin? Saanud teada, et esimeses, teatas ta mulle: «Poiss, sa õpi kõigepealt lugema ja alles siis tule siia.» Solvusin ikka päris kõvasti.
Minu tädi töötas Pirita raamatukogus koristajana. Väga tihti käisin temaga õhtuti raamatukogus kaasas. Tema koristas ja kuulas raadiost Päevakaja, mina muudkui lugesin. Kui ilmus sari «Seiklusjutte maalt ja merelt», oli see mulle üks tolleaegse elu suursündmusi. Lugesin kõik raamatud läbi. Ja mitu aastat kummitas mind unenägu, kus anti mõista, et selles sarjas on ilmunud veel üks raamat, mida mina pole lugenud! Hiljem hakkasin lugema ka teistsuguseid raamatuid – ajaloost ja elulooraamatuid.