R, 22.09.2023

JÄRJEJUTT ⟩ «Nad olid armunud. Naine jäi käima peale ja mees läks hulluks»

Raamatuportaal
Facebook
Comments
Heikki Kännö.
Heikki Kännö. Foto: Erakogu

Kuku raadio selle nädala järjejutuks on katkendid Heikki Kännö raamatust «Luuletaja ehk Kuidas noaga filosofeeritakse». Järjejuttu loeb Priit Rand.

Heikki Kännö, «Luuletaja ehk Kuidas noaga filosofeeritakse».
Heikki Kännö, «Luuletaja ehk Kuidas noaga filosofeeritakse». Foto: Raamat

Filosoofiatudeng Aurelian leiab oma tõelise kutsumuse kirjanduses. Laenates tsitaate ja mõtteid nii Goethelt, Wagnerilt kui ka Heinelt, valmib poeem «Fausti needus». See kuulutatakse geniaalseks, ent autor ise oleks justkui ära tehtud: ta ei suuda luua enam midagi samaväärset. Nõnda on noormees lihtne saak Kuradile, kes pakub lepingut, mis tagaks talle edu – mõistagi teatud vastuteenete eest. Aga kas kunsti nimel võib ikka teha kõike?

Kuulsusjanus luuletaja satub 19. sajandi lõpul keset mõrvamüsteeriumi. Aastakümneid läbi Euroopa põgenedes kohtub ta oma iidoli Friedrich Nietzschega, keda paraku vaevab juba dementsus, ning tutvub teosoofi ja vabamüürlase Rudolf Steineriga, kes mõistab, et Aurelianist on saanud saatanlike jõudude instrument. Saksamaal aga tärkab samal ajal üliinimest kui uut rassi kuulutav liikumine, mis viib tõelise düstoopiani.

Maagilise realismi laadis romaan on tulvil värvikaid tegelasi, pööraseid seiklusi ja meeletuid kujutlusi. Kui algul on Hieronymus Boschi «Maiste naudingute aed» vaid teatrikuliss, siis lõpus satub mees, kes müüs oma hinge Kuradile, sellesse päriselt.

Heikki Känno on maalikunsti õppinud kirjanik, kelle stiili ja haaret on võrreldud Soome legendaarse kirjaniku Mika Waltariga. Tema neli romaani, millest eesti keeles on ilmunud «Unessaar» (2022), pälvivad tähelepanu ebaharilike süžeede ja ettearvamatu fantaasialennuga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles