Ilmunud on Marje Ernitsa «Sõjarahu aastate» triloogia teine raamat «Sotsialistlik realism».
Triloogia «Sõjarahu aastad» peategelane on Beti Raadma – tüdruk, kellel õnnestus sündida, üles kasvada ja elada rahuaja tingimustes, usus ja lootuses, et inimkonna tulevik on helge ja sõda meie maal ei kordu enam iial.
«Sotsialistlik realism» jutustab Beti elust aastatel 1965–1986: esimestest tööaastatest, hilisematest õpingutest ja tegemistest pärast põllumajanduse akadeemia lõpetamist. See aeg peaks olema iga täiskasvanu elus kõige viljakam, kuid paraku oli selles ka palju takistusi ja ootamatuid suunamuutusi, mis kõik mõjutasid nii Beti enda kui ka tema lähedaste saatust.
Loe raamatust katkendit!
***
Mõned kartulid võisid vahetevahel kasvada väga huvitava kujuga ning Beti tavatses neid koguda ja laos aknalauale ritta laduda. Ruumi paistva valguse taustal tekkis sellest ekspositsioonist omamoodi siluettide teater, mis oli ka ainus motiveeriv fakt, mida ta tarbijate kooperatiivi juurviljalaos töötades oli suutnud endale leida.
Väriseval transportöörilindil poodide tarbeks kartuleid väikestesse võrkkottidesse pakkides polnud Beti algul mõelnud muule kui sellele, et ei unusta oma klassikaaslasi iial ja on õpinguid jätkates varsti jälle koos nendega, kuid kaks aastat hiljem ei mõelnud ta enam nii palju oma endistest kaaslastest, kui ootas päevi, mil lattu saabus partii eksootilisi puuvilju. Seda juhtus küll harva, aga enne valimisi ja suuremaid riigipühi kindlasti ning siis oli ta kartulite pakkimisest prii.
Laojuhataja Vitali Petrovitš oli algul olnud Beti suhtes väga tõrjuv ja arvanud, et tüdruk kavatseb need erikujulised kartulimugulad lihtsalt ära varastada, kuid ajapikku hakkas see näitemäng tallegi meeldima. Kevadeks olid need eksponaadid muidugi ära mädanenud või kõhnaks tohletanud, aga see ei tähendanud, et nende väärtus siluetina oleks mõtte kaotanud.