Keskkonnateemad on viimastel aastatel üha jõulisemalt lastekirjandusse jõudnud, peegeldades ühelt poolt ühiskonna väärtuste muutumist, aga ka laste kasvavat huvi ja initsiatiivi loodushoiu nimel tegutseda. Järgnevate raamatusoovituste keskmes ongi keskkonnahoid ja ‑aktivism, seda elujaatavas ja jõustavas võtmes.
Juttu tuleb hakkajatest lastest, kes tegutsevad salaorganisatsioonis ja salaaias, mugandunud täiskasvanutest ja ahnetest linnapeadest, merereostusest ja maastikupõlengutest ning rohealade ja ohustatud liikide säilitamisest. Enamjaolt käib asjaga kaasas mõnus huumor, väiksed vimkad ja lootus paremale tulevikule. Eelkõige innustavad need raamatud lapsi looduse vastu huvi tundma, keskkonna- ja kliimamuutuste üle arutlema ning iseendasse kui muutuste käivitajasse uskuma.
***
Nat Amoore
Tõlkinud Hels Kure
Kirjastus Eesti Raamat
2022
«Me võime ju olla lapsed, võib-olla me ei saa veel hääletada, võib-olla me ei saa teid «maha võtta,» aga me saame näidata inimestele tõde.»
«Heade vempude jõudu» võib pidada Richard Powersi «Ilmapuu» laste versiooniks. Keskkonnaaktivismile keskenduv kaasakiskuv põnevuslugu juhib muuhulgas tähelepanu erivajadustega inimeste kaasamisele ja lähedase kaotusega toimetulekule. Seda kõike ühe südika üheteistkümneaastase vaatepunktist, kes näitab, mis lastele korda läheb ja millised võimalused on lastel oma häält kuuldavaks teha. Ühelt poolt tõsiseid teemasid ja paljuski reaalsust peegeldav teos on vürtsitatud huumori, nutikate vempude ja ehedate emotsioonidega. Lisaks on siin vahvaid võrdlusi ning peategelase sisemine tung sõnaosavaks saada aitab lustakal viisil nii mõnegi uue sõna selgeks õppida. Tõeline hea tuju raamat, mis sobib nii suurtele kui väikestele.
***
Maija Hurme ja Lina Laurent
Illustreerinud Maija Hurme
Tõlkinud Allar Sooneste
Kirjastus Ühinenud Ajakirjad
2022
Kolm väikest sõpra avastavad mänguhoos poolkogemata salaaia. Salaaeda peab tädi Armi, kelle vana aiamaa asemel ehitati parkimisplats. Lapsed löövad Armiga kampa ja viimane õpetab neile jätkusuutliku aiapidamise põhitõdesid, sealhulgas taimepeenarde rajamist ilma maad kaevamata, seemnete külvamist ja erinevaid viise, kuidas biojäätmeid kompostida. Peagi liitub seltskonnaga teisi huvilisi ning mahajäetud maalapist kujuneb tasapisi kogukonnaaed. Vahejuhtumid aias panevad aga mõtlema, kas seekord õnnestub kogukonna rajatud rohelust päästa.