Vanamemm pöörab ringi ja matsatab mu huuled kokku, suu oli jälle pärani vajunud.
«Ma olin noor ega osanud karta. Võtsin rästikul kuklast kinni,» ütleb vanake, ise samal ajal juukseid siludes. Tunnen, kuidas karvad mu kuklal püsti tõusevad. «Kahmasin kivi pihku ja lõin rästiku surnuks. Ajasin siis mehe üles, kuigi ta hakkas kohe hirmsasti vanduma, kui teda müksasin. Ütlesin, et vaata teinekord, kus sa magama heidad. Rästik viskles alles meite kõrval, olgugi ta pia oli sodiks. Oli rästiku kohta õige pikk, rehkendasin, et üle meetri. Mees vaatas samblale ja pahvatas naerma, ei ehmatanud sugugi. Ütles ainult, et maos on sellised mürgid, et uss oleks ise mürgi kätte kõngend, mitte mina.»
Vanamemm löristab nina, kuulame, kuidas vihm räästast trummeldab.
«Hirmus joodik oli,» ütleb Johanna. «Teda kartsid kõik, punased ja valged. Ainus, mis ta ise kartis, olid väiksed kuradid. Ükskord läks ta Tyrvää jaama ja tahtis osta kolmkümmend viis piletit Karkkusse. Ta kummardus piletiluugile ligemale ja sosistas kassiirile: «Ja ainult üks edasi-tagasi.» Ta ei taht, et kuradid kuuleks, et ta plaanib nad Karkkusse maha jätta.»
Vanamemm ähib ja tõuseb püsti. Ta otsib natuke aega tasakaalu, põrand on ta jalgade all kõikuv laevatekk. Ta saab suusakepi õigesti pihku ja tõmbab jaki kõvemini ümber.
«Oleks pidanud laskma maol Ilola suust sisse roomata,» mühatab ta. «Joodikutest tulevad kõige paremad timukad, need teevad viinalonksu eest kõike.»
Johanna astub trepile, õuerajale on kogunenud loigud, kõige lähemas sulistab konn. Kükitan konna juurde, võtan ta pihku ja vaatan, kuidas ta ujulestad värisevad. Ta hüppab kaugele lillade kellukate keskele. Kui mul oleks konna jalad, siis ma hüppaksin kah kaks kolmkendviis kõrgust.
«Ma olin kaua aega enese peale kuri, et selle mao ära tapsin,» ütleb vanamemm mu selja taga. «Aga nüüd olen mõtlema hakanud, et kui ma olekski kiviga sodiks tagunud Ilola, mitte mao pia, siis oleks Tynnyrinmäele tulnud mõni teine Ilola. Need ei lõpe ilmast kunagi otsa.»