Kirjandus on midagi enamat kui lihtsalt lood ning meelelahutus. Aastasadade jooksul on kirjandus inspireerinud muutusi, mis on maailma raputanud, kutsunud üles revolutsioone, liikumisi ning tekitanud tuliseid debatte meie ühiskonnas. Toome teieni kümme erinevaid ühiskondi enim mõjutanud raamatut — olgu selleks näiteks «Avameelselt abielust», mis tõi esimest korda päevavalgele teemad, millest muidu vaikiti, või Darwini «Liikide tekkimine», mis on kujundanud täielikult arusaama meist endist ning meie pärinemisest.
«Onu Tomi onnike»
Harriet Beecher, 1852
On öeldud, et see raamat oli Ameerika kodusõja üks põhjustest. Kuigi see öeldu võib olla liiga äärmuslik, mängis see olulist rolli orjaelust teadlikkuse tõstmisel.
Nagu paljud teemad ka tänapäeval, oli orjus midagi, milles paljud pidasid end asjatundjateks, samas kui vähesed mõistsid tegelikkust.
«Onu Tomi onnike» oli üks esimesi erapooletuid teoseid. Selle lehekülgedel esitleti karmi peremeest, lahket ja armastavat peremeest, vabadussõjas sõdivaid ning orje. See ei olnud teos, mis näitas orjust kui eluviisi, mille eest peaksid kõik aafriklased tänulikud olema (Jah, ka nii väidavad mõned teosed! Näiteks «Slavery Ordained of God» . Rev. Fred´i ja A. Rossi sulest 1857. aastal). See ei olnud ka teos, mis kujutas kogu orjust kurjajuurena ning kõiki orjaomanikke kuradi kätena. See näitas sellest realistlikumat vaadet, mis avas paljude inimeste silmad. Raamatu ilmumise järel süvenes debatt orjuse üle veelgi — üks osapool pidas seda raamatut meistriteoseks, teine aga suureks valeks.
Pärast teose avaldumist, tundsid paljud naised end ära samast olukorrast ning otsustasid muuta enda elu kardinaalselt. Lahutustearv tõusis hüppeliselt ning enesearengu- ja abi õpetused kogusid hoogu.
«Kommunistlik manifest»
Karl Marx, 1848
Selle teose mõju oli nii suur, et aastaks 1950 elas peaaegu pool maailma elanikkonnast marksistlike valitsuste all. Töölisklass kuulas nende filosoofiat ja paljud võtsid selle oma põhitõeks. 19. sajandi keskpaigas avaldatud teoses sisalduvad ennustused revolutsioonide kohta, mis levisid üle Euroopa, läksid täide kiiresti. Valitsus kukutati valitsuse järel. Kuigi mitte kõik ei võtnud kommunismi vastu suure hurraaga, inspireerisid paljusid Marxi sulest ilmunud mõtted. Rahvad kutsusid üles oma juhte järgima neid põhitõdesid ning need, kes neid eirasid, kukutati. kukutasid nad, kui neid eirati.