Maria Baydar kirjutab oma JES kirjastusega välja antud raamatus «Enesekasutusjuhend», et meid juhivad kahte liiki uskumused – piiravad ja väestavad. Aga kuidas neil vahet teha ja kahjulikest uskumustest vabaneda?
VIDEO ⟩ Maria Baydar: enamus meie piiravatest uskumustest on tulnud lapsepõlvest
Piiravad uskumused vs väestavad uskumused
Kui kasutada sõna alateadvus, siis see võib tekitada väga palju küsimusi – mis see on? Kus see on? Maria Baydar selgitab, et see on psüühika teadvustamata osa, millele on üsna raske ligi pääseda. «Me saame sellest natukene aimu uskumuste kaudu – uskumused on alateadlikud programmid, mis on meisse juurdunud lapsepõlves ja läbi elu, suuremate läbielamiste käigus,» selgitab ta.
Ta lisab, et meil on kahte tüüpi uskumusi:
- Piiravad uskumused – hoiavad meid ja meie tõelist potentsiaali tagasi. Need süstivad meisse hirme ja negatiivset enesehinnangut.
- Väestavad uskumused – töötavad meie kasuks, täiesti teadvustamata. Me ei pruugi isegi tähele panna, et me läheme mõnele väljakutsele vastu täiesti sirge seljaga. Ütleme «jah» ning võtame enda ellu vastu võimalusi.
Kuidas teha tööd uskumustega?
Kuidas programmeerida oma alateadvus selliseks, et see töötaks igal hetkel meie kasuks? «Soovitan alustada enda eluloo uurimisega, kuna väga paljud piiravad uskumused on tulnud just meie lapsepõlvest,» räägib naine ja soovitab lisaks kirjutada või salvestada enda elulugu.
«Kuula ja loe seda ning tee endale järjest märkmeid – milliseid piiravaid uskumusi või programme sa õppisid end ümbritsevate inimeste pealt ja nende läbi elamiste käigus,» ütleb Maria.
Ta soovitab leida endale paariline, kellega harjutust koos läbi viia, kuna üksi võib see alguses veidike raske olla. Kõrvalt on palju kergem märgata piiranguid, mida oleme iseendale peale pannud.
«Kui sa oled avastanud enda piiravad uskumused, siis kõigepealt kirjuta need ümber väestavateks. Lihtsalt mõtle selle peale, et mis selle piirava uskumuse asemel tuleks sulle hoopis kasuks – mida sa saad sellest piiravast uskumusest õppida,» selgitab autor.
Seejärel tuleks tema sõnul luua tegevuskava – kuidas väestavat uskumust hakata endasse treenima? Kuidas oma kehale hakata õpetama uusi veendumusi?
Kas tunned end ära? Elulised näited piiravatest uskumustest:
- Ma pean kõigega üksi hakkama saama;
- Mind ei võeta tõsiselt;
- Ma ei ole armastusväärne;
- Ma olen kole;
- Ma olen liiga … (vana, noor, rumal, emotsionaalne jne);
- Ma ei ole piisav;
- Raha ei kasva puu otsas;
- Mul pole aega;
- Raha ei tee õnnelikuks;
- Raha on kõige kurja juur;
- Raha on must;
- Kõik mehed on sead;
- Kõik naised on ussid;
- Kõik mehed/naised on samasugused;
- Keegi ei taha mind;
- Ma olen üksi;
- Iga suhe lõppeb lahkuminekuga;
- Suhted on ebaturvalised;
- Sõprus on ohtlik;
- Ma ei oska suhelda.