Loe katkendit Eet Tuule uuest romaanist «Perekonnavalss männikus». Segaste peresuhetega ja kohati kriminaalseks kiskuvasse loosse lisavad helgeid hetki lapselapsele ette loetavad õhtujutud, mis on autori enda meeleolukad juhtumised looduses.
Viieaastasel Hannal oli täna uinumisega raskusi ja Raili otsustas lisaks tütre lemmikraamatule talle ka Erki Niitsoo jutukogust ühe loo ette lugeda.
«Sa ju mäletad oma vanavanaisa Tiitu?» küsis ta alustuseks.
Hanna noogutas pooluniselt.
«Kui me isaga eile maal käisime, tõin sealt kaasa ühe loodusemehe raamatu.»
«Kas see on siis Tiidu tuttava oma?» küsis tüdruk.
«Õige! Aga mitte ainult tema oma, vaid tuli välja, et onu Vello sõber on koguni kirjanik ja seesama raamat siin on tema kirjutatud.»
«Näita!»
Ema andis raamatu lapse kätte ja kohe järgnes küsimus: «Mis siia kaane peale kirjutatud on?»
«Üleval servas on raamatu autori nimi – Erki Niitsoo. All suuremate tähtedega aga raamatu pealkiri: «Jänesejäljed vaatluspäevikus».»
«Mis asi see vaatluspäevik on?»
Raili ohkas. «Vaatluspäevikusse märgib näiteks linnuvaatleja üles, mida huvitavat ta lindude käitumises sel päeval nägi. Selliseid märkmeid koguneb aja jooksul palju ja seda nimetataksegi vaatluspäevikuks.»
«Aga kui päevik saab täis?»
«Siis võtab vaatleja kasutusele tühja kaustiku ning hakkab sinna kirjutama.»
«Aga ...»
«Kui sa veel pärid, ei jõuagi me seda uut juttu lugema hakata.»
«Olgu, palun loe siis.»
Ema muigas ja alustas.
Saateks
Kord oli mul vaja üks aastatetagune linnuvaatlus üles leida. Ohkasin nukralt ja asusin otsima. Nagu tavaliselt ikka, sattus vajalik vaatluspäevik mu kätte viimaste hulgas ning enne tuli palju teisi kaustikuid sirvida.