Sellel sügisel (18. novembril) möödub 100 aastat päevast, mil Tallinna Keskraamatukogu hakkas pakkuma võimalust raamatuid koju laenata. Teenuse populaarsus kasvas kiiresti: vähem kui kahe kuu jooksul laenasid tallinlased 5000 raamatut, 1924. aasta jooksul juba 41 000 raamatut. Laenutuste arv kasvas veelgi, kui alates 1926 hakati Tallinnas asutama haruraamatukogusid.
VÄGEV ⟩ Tallinna Keskraamatukogu on lugejatele juba 100 aastat raamatuid koju laenutanud
Raamatukogu kojulaenutusteenus on aastatega laienenud ning trükiraamatutele lisaks saab raamatukogust laenata heli- ja videosalvestusi, audio- ja e-raamatuid, aga ka mõtte- ja lauamänge, spordi- ja liikumisvahendeid, muusikainstrumente ja tööriistu, seemneid ja koostöös muuseumidega muuseumipileteid. Nii on 100 aasta jooksul Tallinna Keskraamatukogu raamatukogudest tehtud ca 100 miljonit laenutust.
Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on raamatukogude tuum olnud algusest alates teadmiste ja hea kirjasõna kättesaadavaks tegemine kõigile soovijatele. «Selle olulisus pole aja jooksul sugugi vähenenud ega vähene ka tulevikus. Mõttes, et raamatukogud on meie demokraatia vundament, on järele mõeldes väga palju sisu. Seejuures pole aga areng kunagi seisma jäänud ning ka Tallinna Keskraamatukogus otsime alatasa võimalusi, kuidas oma ülesannet veel paremini täita. Sada aastat enam-vähem stabiilset laenutuste arvu kasvu on seejuures väga rõõmustav tunnustus, aga samapalju ka motiveerib edasi pingutama,» lisas Oja.
Alates sellest sügisest pakub raamatukogu uue teenusena võimalust laenata koos raamatutega raamatukott, kui oma kott on ununenud kaasa võtta või kui raamatuid, mida raamatukogust laenata soovitakse, on rohkem kui oma kotti mahub. Raamatukotid on valminud Tallinna Linnateatri reklaamplakatitest SA Hea Hoog erivajadustega õmblejate käe all. Raamatukott tuleb koos raamatutega raamatukogule tagastada.
1907. aastal loodud Tallinna Keskraamatukogu alustas raamatute kojulaenutamisega 1923. aastal, kuni selle ajani sai raamatuid lugeda vaid raamatukogus kohapeal. 1920ndaid iseloomustas tung hariduse järele ja enesetäiendamise vajadus. Noor demokraatlik riik vajas laia silmaringiga ja haritud elanikke ning raamatukogu ülesanne oli vastata ühiskondlikele ootustele. Nii võttis Tallinna Keskraamatukogu vastu rida otsuseid, mis muutsid raamatud ja raamatukoguteenused inimestele kättesaadavamaks ning suurendasid nii inimeste võimalusi enda harimisega tegeleda. Tallinna Keskraamatukogu ajaloost leiab rohkem infot siit.
Tallinna Keskraamatukogu tänab kõiki oma lugejaid, kes läbi aastakümnete on lugemas ja raamatutarkust just meie raamatukogust ammutamas käinud. Kojulaenutuse sünnipäeva puhul toimub sügispoolaastal raamatukogudes erinevad ettevõtmisi, rohkem infot peatselt Tallinna Keskraamatukogu kodulehelt.