P, 10.12.2023

JÄRJEJUTT ⟩ Lugu veidrikust, kes pingutab kõigest väest, et olla ühel päeval normaalne nagu teised poisid

Raamatuportaal
Copy
Kirjanik Douglas Stuart.
Kirjanik Douglas Stuart. Foto: Clive SMITH / TheBookerPrizes / AFP / Scanpix

Kuku raadio selle nädala järjejutuks on katkendid Douglas Stuarti auhinnatud bestsellerist «Shuggie Bain». Raamatu tõlkis eesti keelde Elo Lutsepp, välja andis Postimehe kirjastus.

On aasta 1981. Glasgow sureb vähehaaval välja, linnas ellujäämiseks tuleb kurja vaeva näha. Ent Agnes Bain on elult alati enamat oodanud. Ta unistab millestki paremast: majast, mille välisust ta jagama ei peaks; elust, mis on korraga ostetud ja kohe välja makstud (nagu tema täiuslikud hambad, mis siis, et valed).

Douglas Stuart, «Shuggie Bain».
Douglas Stuart, «Shuggie Bain». Foto: Raamat

Liiderdajast abikaasa jätab Agnese maha ja naine jääb koos kolme lapsega hävinud kaevanduslinna lõksu. Kui ta üha sügavamale pudelipõhja vaatab, püüavad lapsed teda päästa, kuid iseenda päästmiseks tuleb neil üksteise järel ema hüljata. Poeg Shuggiel jagub kõige kauem lootust.

Shuggie on teistsugune. Ta on nõudlik ja pirtsakas, samasugune snoob nagu emagi. Kaevurilapsed narrivad teda ja täiskasvanud ütlevad hukkamõistvalt, et ta on veidrik. Kuid Shuggie usub, et kui ta kõigest väest pingutab, on ta ühel päeval normaalne nagu teised poisid ja aitab emal lohutust paigast põgeneda.

Šoti-Ameerika kirjaniku ja moelooja Douglas Stuarti hiilgav debüütteos kisub lagedale, kui halastamatu on vaesus, kust jooksevad armastuse piirid ja kui õõnsalt kõlab uhkus. Raamat on tõlgitud kolmekümne kaheksasse keelde.

Raamat võitis 2020. aastal Bookeri auhinna ja pälvis 2021. aastal Briti raamatuauhindade jagamisel aasta raamatu ja aasta ilukirjandusdebüüdi tiitlid.

Kuula järjejuttu!

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles