Lisaks luulele, teatrile ja muusikale on saun saanud osa lastele mõeldud kultuuriloomingust. Ilmekaks näiteks on «Leiutajateküla Lotte» tegelaskuju Kärbes Jaaks, kellele Leelo Tungal on pannud suhu järgmised sõnad:
«Miks kärbseid pähe ajada
ja et kuuma sauna vajan ma,
kui õhk on palav, lava pikk,
ja leilist aurab tagumik.
ja et kasevihta vajan ma,
kui vihtlemisest plaksub piht
vaat siis on alles elu kihvt.»
«Kärbes Jaagu saunalaulust» kuulsam on aga rahvapärimusest tuntud «Sauna taga, tiigi ääres», mis on jõudnud isegi Eesti filmiklassikasse ja kantakse ette 1972.aastal valminud komöödiafilmis «Noor pensionär». Kuigi üldlevinud on arvamus, et tegemist on vana rahvaviisiga, mille autor ei ole teada, pärineb see tegelikult Võru- ja Setumaa piiril sündinud luuletaja ja setokeele populariseerija Hermann Julius Schmalzi sulest, kes komponeeris selle menuka lauluviisi 1901. aastal.
Omaette kultuurinähtus on ka 2022. aastal Otepääl korraldatud XI Euroopa Saunamaraton. Väiksemaid saunamaratone on Eestis korraldatud ennegi, kuid XI Euroopa Saunamaratonist võttis osa 162 neljaliikmelist ja 18 eri rahvusest võistkonda, kelle ülesanne oli läbi joosta üheksateist sauna. Nagu võistlustele kohane, toimus hiljem ka autasustamine. Siinkohal on huvitav tõik, et rahva lemmiksaunaks ei valitus mitte vana ja väärikas suitsusaun või suurepäraste omadustega moodne Eesti saun, vaid Kirepi kogukonna kilesaun.
Saunarituaalid viisid Eesti sauna maailmakaardile
Elamus SPA elamuste juht Margit Kurn kinnitab, et selle aasta sauna areng on olnud võimas ja raamat «Saun. Ajalugu, kultuur, tervis, ehitus» on tõeliselt huvitav lugemine.