Eesti teadlased lõid kaasa raamatu kirjutamisel sordiaretusest

Raamatuportaal
Copy
Liina Jakobson.
Liina Jakobson. Foto: Riina Martinson

Teadusvaldkonna juhtiv kirjastus Springer Cham avaldas äsja uue raamatu «A Roadmap for Plant Genome Editing», mis annab põhjaliku ülevaate uute aretustehnikate kasutamisest põllu- ja metsamajanduses ning mille autorite seas on Maaelu Teadmuskeskuse (METK) vanemteadurid Liina Jakobson ja Ljudmilla Timofejeva.

METK-i teadlaste kirjutatud peatükk süveneb odra sordiaretuse keerulisse maailma ja toob esile uute aretustehnikate revolutsioonilise rolli odra haiguskindluse, saagikuse ja stabiilsuse suurendamisel.

METK-i taimebioloogia osakonna vanemteadur Liina Jakobsoni sõnul on uutel aretustehnikatel tulevikuvaates oluline roll. «CRISPR-Cas kasutuselevõtt on avanud odra aretuses enneolematuid võimalusi,» lausus Jakobson, lisades, et uute aretustehnikate eeliseks on see, et sama lõpptulemus saavutatakse rutem.

«CRISPR-Cas-tehnoloogia on läbimurre tänu oma täpsusele ja kiirusele sihipäraste mutatsioonide tekitamisel, et lülitada välja geenid, mis avaldavad negatiivset mõju saagi kvaliteedile või suurendavad vastuvõtlikkust patogeenidele,» selgitas peatüki kaasautor vanemteadur Ljudmilla Timofejeva.

METK-is uurib taimebiotehnoloogia osakond Jakobsoni eestvedamisel põhjalikult uute aretustehnikate rakendusvõimalusi odra sordiaretuses peamiste probleemide lahendamisel, nagu haiguskindlus, umbrohtude allasurumisvõime ja saagikus. Jakobson rõhutab uute aretustehnikate potentsiaali mitmete tunnuste samaaegseks parandamiseks, mis kiirendab aretusprotsessi ja annab tulevikus paremaid sorte.

«Uued aretustehnikad aitavad suurendada toidusüsteemide jätkusuutlikkust ja vastupidavust ning toetavad Euroopa rohelise kokkuleppe ja Talust Taldrikule strateegia eesmärke,» lisas Jakobson.

Raamatu esitlusel sõnas peatoimetaja professor Agnès Ricroch, et see raamat on väärtuslik laiale publikule, sealhulgas neile, kes soovivad omandada laiemaid teadmisi genoomi redigeerimisest, samuti neile, kes soovivad teadusest sügavamat arusaamist.

Teaduskirjastus Springer Cham raamat «A Roadmap for Plant Genome Editing» annab põhjaliku ülevaate genoomi redigeerimise tehnoloogiate ehk uute aretustehnikate kasutamisest erinevate põllumajandus-, aia- ja metsakultuuride saagikuse, kvaliteedi või vastupidavuse parandamiseks. Raamatu on koostanud 77 autorit 21 riigist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles