ORIGINAALNE MÕTESTAJA Filosoof Emanuele Coccia õhutab elusloodusest mõtlema uudsel moel

Copy
Emanuele Coccia, «Metamorfoosid».
Emanuele Coccia, «Metamorfoosid». Foto: Raamat

Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas «Bibliotheca Controversiarum» on ilmunud Emanuele Coccia raamat «Metamorfoosid».

Meid kõiki on võlunud mõistatus, kuidas röövik muutub liblikaks. Kaks keha jagavad üht ja sama elu – kaks keha, kel pole anatoomiliselt, etoloogiliselt ega ökoloogiliselt mitte midagi ühist. Ometi on nad üks ja seesama elu, üks ja seesama mina. See raamat kinnitab, et metamorfoos – nähtus, mis võimaldab samal elul eksisteerida erinevates kehades – on ka suhe, mis seob kõik liigid kokku ning ühendab elusolendid mineraalidega. Bakterid, viirused, seened, taimed, loomad – me kõik oleme ühe ja sama elu osa. Iga liik on eelnevate metamorfooside tulemus, kõik, mis elab, moodustab terviku. Iga üksik elu on omakorda maailma lõpmatu ihu metamorfoos. Oleme liblikas sellest tohutust röövikust, milleks on meie Maa.

Emanuele Coccia (snd 1976) on itaalia päritolu Prantsuse filosoof, kes on viimastel aastatel maailmas tähelepanu pälvinud eluslooduse originaalse mõtestajana. Tema käsitlusviisi võib pidada filosoofia laienduseks bioloogia vallas ja elu kui sellise tõlgendamises. Coccia loomingut iseloomustab kujundlik keelekasutus ja esseistlik väljenduslaad.

Ökosemiootik Timo Marani sõnul on Coccia «Metamorfoosid» poeetiline rännak läbi sündimiste, segunemiste, lahknemiste ja teisenemiste, millest moodustub elusolemise kude. «Globaalses keskkonnakriisis saab üha ilmsemaks, et individualismil põhinevate maailma kirjelduste aeg on läbi. Me vajame uut alusnarratiivi iseenda ja maailma suhete kohta. Emanuele Coccia pakub sellise võimaluse, kaardistades uue episteemi poole juhatavat kultuurilugu ja bioloogiat,» lisas ta.

Emanuele Coccia raamat «Metamorfoosid» ilmub Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas «Bibliotheca Controversiarum». Väljaande ilmumist toetas Eesti Kultuurkapital. Raamatu tõlkis prantsuse keelest Mirjam Lepikult.

Tagasi üles