Filosoof tutvustab, kuidas kliimakriisis mõistlikumalt elada

Raamatuportaal
Copy
Foto: Shutterstock

Filosoof Graham Parkes väidab oma raamatus «Kuidas mõelda kliimakriisist. Mõistlikuma eluviisi filosoofiline juht», et kliimakriisiga toimetulek on meie kui liigi suurim väljakutse. Teame, et peamine ülesanne maailma praegusele ja tulevasele elanikkonnale tekitatava kahju minimeerimiseks on vähendada heitkoguseid nii kiiresti kui võimalik. Mida saab küll sellises olukorras pakkuda meile filosoofia?

2020. aastal Bloomsbury kirjastuses ilmunud raamatus kirjeldab Parkes, millises klimaatilises olukorras me oleme ja kuidas me siia oleme sattunud. Ta selgitab, kuidas võiksime kliimakriisist uutmoodi mõelda, võttes arvesse asjakohast ajalugu, teadust, majandust, poliitikat, aga ka nende aluseks olevaid filosoofiaid. Autor näitab, kuidas suurem teadlikkus eelkõige Aasia mõtteloost võib aidata meil tõhusamalt toime tulla kliimamuutusega ning areneda rohelisema tuleviku suunas.

Graham Parkes, «Kuidas mõelda kliimakriisist. Mõistlikuma eluviisi filosoofiline juht».
Graham Parkes, «Kuidas mõelda kliimakriisist. Mõistlikuma eluviisi filosoofiline juht». Foto: Raamat

«Mida võiks küll kliimakriisiga pistmist olla Vana-Kreeka filosoofidel, feng shui’l või Konfutsiusel?» küsib Tallinna Ülikooli antropoloogia vanemteadur Aet Annist. «Graham Parkes seab kliimakriisiga vastamisi erinevaid filosoofiaid üle ilma ja läbi aja. Ta osutab praeguse olukorra filosoofilistele põhjustele, lahenduste takistustele ja võimalikele väljapääsuteedele. Paljastatud saavad mõned süüdlased, aga ka ida ja lääne filosoofiate vahelised unustusse vajunud sillad, millel käies võiks leida lohutust ja motivatsiooni kesk sünget tulevikuvaadet,» tutvustab Annist raamatut.

Graham Parkesi raamat «Kuidas mõelda kliimakriisist» ilmub Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas «Bibliotheca Controversiarum». Raamatu tõlkis inglise keelest Krista Kallis.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles